You are currently viewing Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος άρχοντας του πρώτου τελικού

Ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ο καλύτερος μέσα στο γήπεδο στην πρώτη αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στη σειρά των τελικών της Basket League

Για μια ακόιμη φορά ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερώτητά του στο γήπεδο στο πρώτο παιχνίδι της σειρά των τελικών της Basket League. Βρέθηκε απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν είχε και την καλύτερη του χρονιά και απλά έκανε επίδειξη δύναμης. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν σαφώς η καλύτερη μέσα στο γήπεδο για τη μεγαλύτερη διάρκει του αγώνα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό 74-61 που σφράγισε τον πρώτο τελικό της σειράς.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο καταλάβαινε κανείς ποιος ήταν το αφεντικό στο τερέν. Ο Ολυμπιακός έπαιξε τρομερή άμυνα. Μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε μόνο 4 πόντους σε απέναντι σε 23 του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι καέβηκαν διαβασμένοι και ορεξάτοι. Διάβασαν πολύ καλά την άμυνα του τριφυλιού και το εκμεταλεύτηκαν όσο δεν πάει.  Ο Φαλ κάρφωνε ξανά και ξανά, ενώ οι Σλούκας και ΜακΚίσικ έβαζαν διαδοχικά τρίποντα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου ο Παπαπέτρου εμφανίστηκε αποφασισμένος και με πείσμα. Μάλιστα, έβαλε έξι πόντους σε ένα λεπτό. Ο δε Γουάιτ σκόραρε από την κορυφή για το 25-13 και οι πράσινοι στάθηκαν στα πόδια τους όταν όλα έδειχναν εναντίον τους. Δυστυχώς όμως, ήταν μέχρι εκεί. Ο Σλούκας έφτασε τους οκτώ πόντους για το 32-19 στο 15′. Στο φινάλε του πρώτου μέρους το 38-20 κολάκευε την ομάδα του Βόβορα που μετρούσε 7/32 σουτ. Σκεφτείτε ότι δεν είχε πετύχει πόντο από δεύτερη ευκαιρία και δεν φυσικά είχε πάρει ποτέ το προβάδισμα.

Ημίχρονο

Φυσικά, η κατάσταση δεν άλλαξε καθόλου ούτε στο Β’ μέρος. Ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στους 23 (45-22 και 48-25). Ξεχωριστή στιγμή ήταν όταν προς τα μέσα της τρίτης περιόδου, ο Παπανικολάου έκανε ένα απίστευτο πόστερ κάρφωμα απέναντι στον Παπαπέτρου για το 54-32 στο 28′. Το δε ξέσπασμά του τα έλεγε όλα για το πως αισθάνονταν οι γηπεδούχοι. Κατά τα άλλα, ήταν ένα ήσυχο δεκάλεπτο από τους Πειραιώτες.

Μετά από 9 άστοχες προσπάθειες ο Νέντοβιτς κατάφερε το πρώτο του καλάθι. Με αυτό ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 13 (55-42). Αμέσως ο Μπαρτζώκας ζήτησε timeout για να κόψει τη φόρα των πράσινων. Από αυτό προέκυψε ένα δύσκολο τρίποντο του Παπανικολάου για το +16 του Ολυμπιακού στο 32′. Στη συνέχεια, ο Σλούκας με τρίποντο και ο Φαλ με κάρφωμα μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ έκαναν το 63-44. Κάπου εκεί, επτά λεπτά πριν από το φινάλε, ο πρώτος τελικός κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61