You are currently viewing Euroleague: Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός, «βλέπει» Final Four μέσω Μονακό, πότε θα γίνουν τα ματς – Έκανε τη χειρότερη σεζόν ο Παναθηναϊκός

Η Euroleague έκλεισε την κανονική περίοδο όπου ο Ολυμπιακός τερμάτισε 2ος, έγραψε ιστορία και ο Παναθηναϊκός έκανε τη χειρότερη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με την 2η θέση που πήρε ανεπάντεχα. Γιατί είναι η καλύτερη που έχει πάρει ελληνική ομάδα στο νέο φορμάτ της Euroleague. Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός έχει πολλά να αναλύσει.

Οι Πειραιώτες είδαν την Μπάγερν Μονάχου να νικάει με 88-97 μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ. Σε ένα ματς όπου βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους. Έγιναν απίστευτα πράγματα στην 4η περίοδο για να βάλει 35 πόντους να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη.

Αποτέλεσμα που ανέβασε τους ερυθρόλευκους στην 2η θέση κι έριξε την Ρεάλ στην 4η, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο τερμάτισε 3η, με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή.

Ωστόσο η αξιοπιστία της διοργάνωσης έγινε θέμα ξανά. Για το πως η Ρεάλ από ένα ματς που έκανε περίπατο, κατέβασε… ρολά στο 4ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να ηττηθεί.

Βέβαια έγινε άνω κάτω καθώς διώχνει τους Ερτέλ, Τόμπκινς, ενώ επέβαλε πρόστιμο στον Γιαμπουσέλι. Γίνεται λόγος για σοβαρά πειθαρχικό παράπτωμα. Η Βασίλισσα έχει 8 ήττες στα τελευταία 9 παιχνίδια της και κάτι δεν πάει καλά.

Euroleague: Πολλές οι υποψίες…

Στο μεταξύ πολλές είναι οι υποψίες για την ήττα της Εφές από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι. Έκανε περίπατο στο ματς και με νίκη θα έπεφτε πάνω στη Ρεάλ, η οποία οδηγούνταν σε ήττα. Κι έτσι ξαφνικά άρχισε και η ίδια να ρίχνει τον ρυθμό της με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να γυρίσει το ματς και να νικήσει με 93-85.

Πλέον έμεινε το εξ αναβολής Μακάμπι-Φενέρμπαχτσε για να ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος. Το αποτέλεσμα του θα κρίνει πως θα διαμορφωθούν τα άλλα δύο ζευγάρια των πλέι οφ.

Γιατί έχουν κλειδώσει τα δύο πρώτα. Η Μπαρτσελόνα κοντράρεται με την Μπάγερν Μονάχου και ο Ολυμπιακός με την Μονακό.

Με νίκη η Μακάμπι θα προσπεράσει τη Φενέρ και θα παίξει με τη Ρεάλ. Σε περίπτωση ήττας θα πέσει στην 6η θέση και θα παίξει με την Αρμάνι.

Τα δύο πρώτα ματς που θα δώσει ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ αναμένεται να γίνουν την Μεγάλη Τετάρτη (20/4, 21:00) και την Μεγάλη Παρασκευή (22/4, 19:00).

Ο Παναθηναϊκός από την μεριά του με την προτελευταία θέση έκανε την χειρότερη σεζόν του. Για μια ομάδα που έχει πάρει έξι φορές τον τίτλο, είναι απογοήτευση αυτό που έγινε φέτος. Και πρέπει οι ιθύνοντες να τα βάλουν όλα κάτω και να βρουν λύσεις. Δεν αξίζει στους πράσινους να περνούν τέτοιες δύσκολες καταστάσεις.