You are currently viewing Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ελλιπούς Άρη με 87-76

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ελλιπούς Άρη με 87-76 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Χτίζοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επικράτησε του ελλιπούς Άρη με 87-76, με όπλο την άμυνά του και προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το ύψος και τον όγκο του Φαλ.

Πριν το ξεκίνημα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον Άλκη Καμπανό.

Με όπλο την άμυνά του και προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το ύψος και τον όγκο του Φαλ, προηγήθηκε 5-12 χάρη και στο τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Ο Άρης ελλείψει του Κέλι ήταν αδύναμος στη ρακέτα, ο Μπαρτζώκας συνέχισε να εκμεταλλεύεται το παιχνίδι στη ρακέτα

και με τον Βεζένκοφ να σκοράρει 10 πόντους το σκορ πήγε στο 9-20, ενώ η περίοδος έληξε στο 14-25.

Συνεχίζοντας την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τη δυνατή άμυνα ο Ολυμπιακός έκανε το 17-32 με τρίποντο του Ουόκαπ,

την στιγμή που ο Άρης έψαχνε για επιθετικές λύσεις πέρα του Χάνλαν.

Οι φιλοξενούμενοι κλέβοντας ή παίρνοντας τα ριμπάουντ έτρεχαν γρήγορα στο γήπεδο και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον ΜακΚίσικ (10π.) έφτασαν σε νταμπλ σκορ (20-40).

Ο Χάνλαν πήρε… μπρος και με 14 πόντους στο ημίχρονο προσπαθούσε απελπιστικά μόνος, όμως ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον Άρη να πλησιάσει,

κλείνοντας το ημίχρονο στο 33-51, ενώ στο 19’ της αναμέτρησης το παιχνίδι διεκόπη για να τιμηθεί ο δολοφονηθέντας Άλκης Καμπανός.

Με την ίδια… συνταγή αναζητώντας λύσεις στη ρακέτα συνέχισε ο Ολυμπιακός,

όμως ο Άρης με τα σουτ του Ουίλιαμς μείωσε σε 43-57, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα σε τάιμ άουτ.

Η επιθετική αφλογιστία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και ο Κάουαν με μπάσιμο και τρίποντο έριξε κι άλλο τη διαφορά,

στο 50-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Χάνλαν με ακόμα ένα τρίποντο έκανε το 53-62, ο ΜακΚίσικ ανέλαβε πρωτοβουλίες,

όμως ο Καναδός γκαρντ του Άρη συνέχιζε να βομβαρδίζει με τρελά τρίποντα για το 60-70.

Ο Άρης έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, μείωσε κι άλλο σε 73-80 χάρη στον ασταμάτητο Χάνλαν, όμως μόνος του δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι,

όπως είχε κάνει στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναθηναϊκό κερδίζοντάς τον.

Ο Ολυμπιακός κράτησε την ψυχραιμία του και το τρίποντο του Ουόκαπ από τη γωνία (73-85 στο 39’) τελείωσε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87