You are currently viewing Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στο Βέλγιο
Ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός στο Βέλγιο, γνώρισε την ήττα μόλις με 1-0 από την Αντβέρπ και τερμάτισαν στην 2η θέση του ομίλου.

Ήττα στο Βέλγιο με 1-0 ο απογοητευτικός Ολυμπιακός, τερματίζοντας στην 2η θέση του ομίλου και πήραν την πρόκριση στους αγώνες μπαράζ για τη φάση των 16,

όπου θα αντιμετωπίσουν έναν εκ των τρίτων του Champions League.

Ο Ολυμπιακός ακόμη και με νίκη δεν θα ανέβαινε στην κορυφή, καθώς ισόπαλο 1-1 έληξε το ματς μεταξύ της Φενέρμπαχτσε και της Άιντραχτ.

Πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στα πλέι-οφ πριν τους «16» του Europa League, στην κλήρωση της ερχόμενης Δευτέρας.

Ο Ολυμπιακός απογοήτευσε ο στην Αμβέρσα!

Μόνο ο Βατσλίκ διασώθηκε, με την Ολυμπιακό να είναι ακίνδυνος και να φτιάχνει μηδαμινές καλές στιγμές στην αντίπαλη εστία

και να βγάζει πολλά προβλήματα στο μεσοαμυντικό κομμάτι.

Ο Μπαλικισά το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μόλις στο 7’, με τους «ερυθρόλευκους» να μην βγάζουν αντίδραση σε κανένα διάστημα…

Περιμένουν πλέον την Δευτέρα τον αντίπαλό τους για τη φάση νοκ-άουτ του Europa League.

Με 4-4-2 κατέβασε την Αντβέρπ ο Μπράιν Πρίσκε.

Στην εστία ο Μπουτέζ, με τους Μπατάιγ, Αλμέιδα, Ντεσολεΐλ, Ντε Λετ στην άμυνα.

Ντουομό, Γκέρκενς, Βερστρέτε, Μπαλικισά η τετράδα στα χαφ, με τους Μπένσον, Έγκεσταϊν στην επίθεση.

Με 4-3-4 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς.

Στο τέρμα ο Βατσλίκ, με τους Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσουκ στην τετράδα της άμυνας.

Οι Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης στα χαφ, με του Ρόνι Λόπες, Ονιεκούρου να πλαισιώνουν τον Τικίνιο στην τριπλέτα της επίθεσης.

Ο αγώνας:

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και κράτησε μπάλα δείχνοντας διάθεση να γίνει το αφεντικό του ματς,

όμως όλα αυτά πήγαν γρήγορα περίπατο.

Στην πρώτη φάση που πέρασε η Αντβέρπ τη σέντρα στην αντεπίθεση του 7ου λεπτού, άνοιξε και το σκορ.

Οι Πειραιώτες… κατάφεραν να δεχθούν γκολ γκολ σε επίθεση τριών Βέλγων εναντίων πέντε αμυνομένων, με τον Λαλά να λείπει από τον πτέρυγά του

και τον Μπαλικουίσα που μπήκε στην περιοχή από εκεί να κάνει το 1-0 με ωραίο πλασέ που κόντραρε και στο κεφάλι του Σισέ.

Κοιμήθηκε συνολικά πάντως η άμυνα, όλοι οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στατικοί και η εικόνα αυτή μάλλον παρέμεινε ως το φινάλε.

Μετά το δεκάλεπτο και με το 1-0 υπέρ της, η Αντβέρπ κράτησε μπάλα και ισορρόπησε το κομμάτι της κατοχής,

κρατώντας τον Ολυμπιακό εύκολα μακριά από τα καρέ της.

Επιθετικά χτυπούσε σταθερά από αριστερά, πάνω σε Λαλά-Ρόνι Λόπες που είχαν αργές επιστροφές

και συνολικά ήταν η μοναδική ομάδα που είχε κάποιο πλάνο επιθετικά.

Γενικά η ήδη τέταρτη και αποκλεισμένη από την περασμένη αγωνιστική Αντβέρπ ήταν πιο ορεξάτη, πιο φρέσκια και πιο παθιασμένη,

οι παίκτες της ήταν πάντα πρώτοι στη μπάλα και πήραν σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του ήταν χωρίς δημιουργία στα χαφ σε όλο το ματς, χωρίς κίνηση

και με πολύ κακές συνολικά αμυντικές αντιδράσεις.

Χωρίς ουσιαστική ευκαιρία επίσης η ομάδα του Μαρτίνς και με τον Βατσλίκ να σώζει από περισσότερα γκολ σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις.

Μετά το γκολ του 7ου λεπτού, ο Ολυμπιακός είχε μια τελική με κεφαλιά του Σωκράτη άουτ στο 11′ μετά από κόρνερ,

ενώ στο 12′ ο Βατσλίκ έσωσε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Γκέρκενς σε κόρνερ της Αντβέρπ.

Στο 22′ ο Τσέχος τερματοφύλακας έπιασε και το τετ-α-τετ του Μπένσον σε μια ακόμη φάση που κοιμήθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού,

με το ημίχρονο να «βγαίνει» με αυτό το σκορ και κάποιες εκατέρωθεν τελικές χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο 45λεπτο πλέον, ο Μαρτίνς έκανε τρεις αλλαγές με το ξεκίνημα,

η κίνηση της ομάδας του βελτιώθηκε ελαφρώς, όμως επί της ουσίας η κακή συνολικά εικόνα της δεν άλλαξε.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν μάλλον συμβιβασμένοι με το ότι δεν υπήρχε λόγος να κυνηγήσουν μια ανατροπή αφού

και η Άιντραχτ έπαιρνε αποτέλεσμα στην Τουρκία και κλείδωνε την πρωτιά.

Ως το τέλος του ματς, η βελγική ομάδα ήταν αυτή που είχε ακόμη 2-3 σημαντικές φάσεις για ένα δεύτερο γκολ,

όμως ο Βατσλίκ ήταν εξαιρετικός και κατέβασε ρολά.

Το έκανε στο σουτ του Μπαλικουίσα στο 63′, σε αυτό του Γιουσούφ στο 90′ και σε κάποια άλλα μακρινά.

Το 1-0 παρέμεινε έτσι ως τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να ετοιμάζεται πλέον για την ενδιάμεση φάση πριν τους «16» της διοργάνωσης.