You are currently viewing Ο Φόντεν ξελάσπωσε την Σίτι 0-1 την Έβερτον

Ο Φόντεν ξελάσπωσε τους πρωταθλητές , η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε απέναντί της μία σκληροτράχηλη και ανταγωνιστική Έβερτον, όμως απέδρασε με 0-1 από το Γκούντισον Παρκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε απέναντί της μία σκληροτράχηλη και ανταγωνιστική Έβερτον όμως απέδρασε με 0-1 από το Γκούντισον Παρκ με το χρυσό γκολ του Φόντεν στο 81ο λεπτό την ξελάσπωσε

και αύξησε εκ νέου σε έξι πόντους τη διαφορά της από την Λίβερπουλ.

Τα είχε όλα υπέρ της η Μάντσεστερ Σίτι και απέδρασε με πολύ σημαντική νίκη από το «Γκούντισον Παρκ»,

επικρατώντας 1-0 της Έβερτον και έτσι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Μετά από την εντός έδρας ήττα από την Τότεναμ (2-3) η νίκη επί της Έβερτον στο Λίβερπουλ στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Premier League

ήταν μονόδρομος για την Μάντσεστερ Σίτι, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να την παίρνει διά πυρός και σιδήρου.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές χάρη στο εξαιρετικό αμυντικό στήσιμό της όμως στο 81ο λεπτό ο στόπερ των γηπεδούχων,

Κιν, έκανε ένα μοιραίο λάθος, και ο Φιλ Φόντεν βρισκόταν στην κατάλλη θέση την κατάλληλη στιγμή για να το εκμεταλλευτεί,

νικώντας με κοντινό πλασέ τον Πίκφορντ και γράφοντας το 0-1.