You are currently viewing Ο Απόλλων Σμύρνης κέρδισε και ελπίζει!
Ο Απόλλων Σμύρνης απέδρασε με το τεράστιο διπλό 1-2 από την Λαμία. Και παρέμεινε ζωντανός για τη σωτηρία στη μεγάλη κατηγορία της χώρας.

Ο Απόλλων Σμύρνης είναι ακόμα εδώ. Αφού με τεράστια ψυχή και μεγάλο πάθος που έβγαλε στην Λαμία, κατάφερε και έφυγε με το τεράστιο διπλό 1-2. Και μπήκε γερά στο κόλπο της παραμονής στη Super League 1.

Το πρώτο μέρος, ξεκίνησε με την Ελαφρά Ταξιαρχία να μπαίνει πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να δημιουργεί τις καταστάσεις για κάποιο τέρμα.

Μόλις στο 3ο λεπτό είχαν τη πρώτη τους καλή στιγμή με τον Παμλίδη να πιάνει το σουτ εντός της μικρής περιοχής, αλλά ο Γκαραβέλης με πολύ καλή απόκρουση έσωσε την ομάδα του. Εν τέλι το γκολ ήρθε στο 29ο λεπτό με τον Ιωαννίδη. Έτσι αυτό το 0-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Με την ομάδα του Φέστα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με αυτό το καλό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ εντυπωσιακά, αφού στο 52ο λεπτό πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με δράστη τον Παμλίδη. Ωστόσο στο 69ο λεπτό ο Ντενάκης άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας.

Έτσι οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν για πρώτη φορά μπροστά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν εύκολα χώρους προς την εστία του Κοτσαρή.

Στο 92ο λεπτό ωστόσο κατάφεραν να μειώσουν οι παίκτες του Γρηγορίου, εκτέλεση πέναλτι που βάρεσε ο Μανούσος. Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο φινάλε του αγώνα, καθώς έφτασαν σε αυτή τη τεράστια νίκη και πήραν τεράστια ψυχολογία ενόψει της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (87΄Τζανδάρης), Γκέντσογλου (71΄Βέλλιος), Μπανγκουρά (46΄Τιρόνε), Νούνιες (46΄Μανούσος), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (62΄Τσούκαλος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής, Ντομίνγκες, Σλίβκα, Ρόγκνε, Μαρτίνες (72΄Παπαγεωργίου), Τσίμπσαχ (46΄Κάστρο), Παμλίδης (86΄Ράιλι), Γιαννιώτας (66΄Τσιλούλης), Ιωαννίδης (86΄Μπακόγκου).