You are currently viewing Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 3-2: Άνοιξε ο δρόμος του Champions League για Λίβερπουλ, Τσέλσι

Η Νιούκαστλ έκανε μεγάλο βήμα παραμονής στην Premier League, αλλά ταυτόχρονα έκανε ακόμα πιο αμφίρροπη τη μάχη της εξόδου στο Champions League, ύστερα από τη νίκη της με 3-2 επί της Γουέστ Χαμ.

Νιούκαστλ και Γουέστ Χαμ.. ένα  παιχνίδι θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής της Premier League στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” .

Οι “καρακάξες” επικράτησαν με 3-2 και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο από τη διακεκαυμένη ζώνη, την ώρα που τα “σφυριά” κινδυνεύουν να βγουν από την τετράδα όπου βρίσκονται αυτήν τη στιγμή.

Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε η φάση του 36ου λεπτού, όταν “πληγώθηκαν” δύο παίκτες των “σφυριών”.

Ο Κρεγκ Ντόσον είδε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ ο Ισά Ντιοπ σημείωσε αυτογκόλ. Λίγα λεπτά αργότερα, μία νέα κακή συμπεριφορά της άμυνας έδωσε την ευκαιρία στον Ζοέλιντον να κάνει το 2-0.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων φάνηκε στο 2ο μέρος, όταν οι φιλοξενούμενοι, παρότι με παίκτη λιγότερο, βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Ντιοπ και τον MVP της κατηγορίας το τελευταίο δίμηνο, Τζέσε Λίνγκαρντ.

Ωστόσο, τελευταίος χαμογέλασε ο Τζο Γουίλοκ, ο οποίος με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με τη σέντρα για το 2-2, βρήκε δίχτυα κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.