You are currently viewing Νίκησε χωρίς να ζοριστεί ο Ερυθρός Αστέρας!

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε εύκολα εκτός έδρας 74-98 την Ζελέσνικ. Και σταθεροποιήθηκε στη κορυφή της Αδριατικής Λίγκας. Ζ

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν από την αρχή, μέχρι και το τέλος του αγώνα σοβαρός. Και με ασφυκτική άμυνα έφτασε εύκολα στην εκτός έδρας νίκη 74-98 με την Ζελέσνικ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ. Να έχουν τον ενθουσιασμό που έπαιζαν στην έδρα τους και που είχαν τη στήριξη του κόσμου. Έτσι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 20-18.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν σκληρή άμυνα και υποχρέωσαν τον αντίπαλο σε πολλά αβίαστα λάθη. Έτσι κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενη με 39-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τόμιτς, κατάφερε να μπει χωρίς να δει πίσω, με αποτέλεσμα να τελειώσει με μεγάλη ευκολία το ματς. Έτσι και το κατάφεραν, αφού είχε τεράστια αποτελεσματικότητα στα σουτ τριών πόντων. Για αυτό το λόγο με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 53-70.

Έτσι στη τελευταία περίοδο και με τη διαφορά να βρίσκεται στο +17 υπέρ των φιλοξενούμενων, δεν υπήρχε γυρισμός για τον αντίπαλο.

Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν τις άμυνες τους και οι φιλοξενούμενοι αύξησαν και άλλο τη διαφορά, καθώς έφτασε μέχρι και το +30.

Έτσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 74-98. Με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται σταθερά στη κορυφή της κατάταξης και να ετοιμάζονται για τα παιχνίδια ενόψει του αγώνα με την Ζενίτ για την Euroleague