You are currently viewing Euroleague: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Αναντολού Εφές! (+vid)

Η Αναντολού Εφές επικράτησε με σκορ 86-81 της Μπαρτσελόνα στον τελικό του φάιναλ φορ της Κολωνίας και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Λάρκιν και Μίτσιτς ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα της Τουρκίας…

Η Αναντολού Εφές έγραψε την πιο λαμπρή σελίδα της ιστορίας της καθώς κατέκτησε την Ευρωλίγκα για πρώτη φορά. Η ομάδα της Τουρκίας νίκησε με σκορ 86-81 την Μπαρτσελόνα στον μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ της Κολωνίας και ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης. Αγωνίστηκε στον τελικό στην τελευταία Ευρωλίγκα την σεζόν 2018-19 (το 2019-20 δεν έγινε λόγω κορονοϊού) αλλά ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 91-83 και έχασε το τρόπαιο αλλά φέτος ήταν η χρονιά της!

Η Εφές βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο 22-15 καθώς η Μπαρτσελόνα πήρε 10 πόντους από τον Ντέιβις και η ίδια δεν λειτούργησε καλά στην επίθεση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν μπροστά οι Λάρκιν και Μίτσιτς και η κατάσταση άλλαξε. Η Εφές έτρεξε σερί 24-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά τριών πόντων υπέρ της (39-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η  ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε σταθερά το προβάδισμα (55-44, 59-48) με την Μπαρτσελόνα να μειώνει στους επτά πόντους (65-58) με τρίποντο του Μίροτιτς στο τέλος της περιόδου. Ο Κόρει Χίγκινς είχε 18 πόντους στο διάστημα αυτό και κράτησε μόνος του την ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους… ζωντανή.

Λάρκιν και Μίτσιτς ανέλαβαν δράση στην 4η περίοδο  και σημείωσαν σχεδόν όλους τους πόντους της Εφές! Η Μπαρτσελόνα πλησίασε στους τρεις πόντους (84-81) με 3/3 βολές του Κούριτς στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά στη συνέχεια ο Μίτσιτς ήταν εύστοχος με 2/2 βολές έγραψε το 86-81 για την ομάδα του Αταμάν επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος και έστειλε την Εφές στην κορυφή του Ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-39, 58-65, 81-86.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17 (6/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα, Μπολμάρο 7 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμιτς, Γκασόλ 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Αμπρίνες 2 (4 ριμπάουντ), Χίγκινς 23 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/8 βολές), Κούριτς 18 (2/7 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Μίροτιτς 11 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/12 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 3 (0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Σίνγκλετον 4 (3 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Σανλί 12 (4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Μοερμάν 6 (3/4 δίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 25 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Άντερσον, Ντάνστον 6 (3 ριμπάουντ, Σιμόν 4