You are currently viewing Nίκη-ανάσα για τον Παναιτωλικό

Οι Αγρινιώτες παρά το γεγονός ότι έμειναν με 10 παίκτες κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου στην 22η αγωνιστική της Super League και έτσι πήραν ανάσα για τη μάχη της παραμονής.

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Παναιτωλικός στο σπίτι του. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 1-0 επί του Ατρομήτου για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Παράλληλα, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τους στο πρωτάθλημα.

Μάλιστα, το τρίποντο γίνεται ακόμη πιο σημαντικό αν σκεφτεί κανείς πως ήρθε. Ο Παναιτωλικός αναγκάστκε να παίξει με δέκα παίκτες από το 30ο λεπτό. Τότε ήταν που αποβλήθηκε ο Μάριος Οικονόμου με απευθείας κόκκινη. Έτσι, ο Οικονόμου χάνει το ματς με Άρη.

Όπως και να ‘χει, το γκολ του Καρέλη στο 24ο λεπτό, ήταν τελικά αρκετό. Οι Αγρινιώτες πήραν τη νίκη, απέναντι στον Ατρόμητο που δεν βρήκε λύσεις παρά τις ευκαιρίες του.

Ο Παναιτωλικός έφτασε τους 18 πόντους. Βρίσκεται έτσι, στην 11η θέση. Ο δε Ατρόμητος παράμεινε στους 23 βαθμούς. Αυτό τον τοποθετεί στο -7 από την εξάδα. Τώρα, οι Αγρινιώτες στρέφουν την προσοχή τους στο ματς με τον Άρη (13/2, 19:30) για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

Παναιτωλικός

(Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75′ Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρεζ (76′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36′ Μαλής), Τορεχόν, Ντίαζ (69′ Λιάβας), Καρέλης (68′ Ζοάο Πέδρο).

Ατρόμητος

(Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (78′ Αθανασίου), Τσακμάκης (46′ Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (77′ Τριμμάτης), Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (68′ Βέργος), Ρομπάιγ (77′ Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.