You are currently viewing Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος ο Άρης!

Κύπελλο Ελλάδας: Η ισοπαλία στη ρεβάνς της φάσης των 8, ήταν αρκετή για τον Άρη. Ήρθε ισόπαλος με  2-2 κόντρα στη Νίκη Βόλου. Έτσι πήρε την πρόκριση για τους 4 της διοργάνωσης. Πλέον, περιμένει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΟΦΗ για να μάθει τον αντίπαλό του.

Μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα της φάσης των 8 για το Κύπελλο Ελλάδας, τα πράγματα ήταν εύκολα για τον Άρη, Στη ρεβάνς που έγινε στο Πανθεσσαλικό, η Νίκη Βόλου προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Θεσσαλονικείς πήραν την ισοπαλία (2-2) και μαζί το εισητήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Άρης ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση. Mάλιστα ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος. Αυτό έγινε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σαβέριο. Κάτι, που μπλόκαρε εύκολα ο κίπερ της Νίκης. Στη συνέχεια, έπειτα από γέμισμα του Γκαρθία από τα αριστερά ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γαβριηλίδη.

Ο Κίκε Σαβέριο ανέλαβε την εκτέλεσή του, ανοίγοντας το σκορ. Όμως, η Νίκη Βόλου έφερε το παιχνίδι στα ίσα, στο 35ο λεπτό. Ο Κρητικός έχασε μια τεράστια ευκαιρία. Όμως, ο Κάσσο πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε. Όλο ο πάγκος αγκάλιασε τον Παύλο Κυριακίδη ο οποίος έχασε την γυναίκα του σε ηλικία 30 ετών πριν δύο ημέρες.

Στο δεύτερο μέρος, γηπεδούχοι βρήκαν άμεσα δίχτυα και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ο Μπράμπετς έκανε το λάθος με το γλίστρημά του, ο Πολίτης πήρε την κατοχή, από τα δεξιά της περιοχής έκανε το γύρισμα και ο Λεονάρντο σκόραρε για το 2-1 και 2-4 συνολικό σκορ. Στο 69ο λεπτό όμως, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Σαβέριο από τα αριστερά της περιοχής, έκανε το σουτ και βρήκε δίχτυα.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν ακόμη ένα γκολ για να πάρουν έστω τη νίκη… γοήτρου, όμως δεν τα κατάφεραν με το 2-2 να παραμένει έως το τέλος και τον Άρη να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.