You are currently viewing Νέο νταμπλ η ομάδα βόλεϊ αντρών του Παναθηναϊκού
Οι «πράσινοι» με μία μέτρια εμφάνιση πήραν τη νίκη με 3-0 επί του ΠΑΟΚ κατάκτησε το League Cup πετυχαίνοντας νέο νταμπλ.
  • Post category:ΒΟΛΕΪ
  • Post author:

Η ομάδα βόλεϊ αντρών του παναθηναϊκού πέτυχαν νέο νταμπλ μέσα σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ

και επικράτησε για άλλη μία φορά για τη ρεβάνς του Λιγκ Καπ με 3-0 του ΠΑΟΚ .

Οι «πράσινοι» με μία μέτρια εμφάνιση πήραν τη νίκη με 3-0 (25-19, 27-25, 25-23) σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ .

Το ματς:

Η έναρξη του παιχνιδιού μας προϊδέασε για έναν πολύ δυνατό τελικό.

Οι επιθέσεις αμφότερων των ομάδων ήταν πολύ δυνατές και έβαζαν προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν, προσωρινά, το προβάδισμα (1-3),

ωστόσο ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμεσα αντίδραση και με τον Ντεν Ντρις σε πολύ καλή μέρα πήρε κεφάλι στο σκορ (8-5).

Μέχρι και τα μέσα το σετ το τριφύλλι διατήρησε το +3, με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει και να ισοφαρίζει σε 14-14 και 16-16. Όμως,

και πάλι οι «πράσινοι» έτρεξαν το δικό τους επιθετικό σερί (5-2), φτάνοντας τέσσερις πόντους μακριά από την κατάκτηση του σετ.

Το τέλος τους πρώτου σετ βρήκε τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να μην αφήνουν περιθώρια σε αυτούς του ΠΑΟΚ και να παίρνουν το προβάδισμα στον τελικό (25-19).

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό θρίλερ….

Με τον Παναθηναϊκό να παίρνει από νωρίς προβάδισμα στο σκόρ (5-2), όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν άμεσα (8-8) και ανέτρεψαν το σκορ σε 12-14.

Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον ΠΑΟΚ να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα.

Οι Θεσσαλονικείς αν και έχασαν το προβάδισμα σε πολύ κομβικό σημείο του σετ (23-22), βρέθηκαν να έχουν set ball (24-25).

Η ομάδα του τριφυλλλιού δεν έιχε πει την τελαυταία της κουβέντα ακόμη και με ένα ακόμα επιθετικό σερί (3-0) κατάκτησε το σετ με (27-25) και έκανε το 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός από την αρχή ήταν μπροστά στο σκορμε την ομάδα του ΠΑΟΚ να έχει ρόλο κυνηγού,

με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από το +2 για τους «πράσινους».

Οι Θεσσαλονικείς, παρά τις προσπάθειες των Ούντρις και Μπράουν, δεν κατάφεραν να βγάλουν την αντιδράση που έπρεπε.

Οι «πράσινοι», αν και έχασαν ένα πόντο από το προβάδισμα τους, διατήρησαν το +2, μέχρι το τέλος του σετ.

Τελικό σκορ σετ 25-23, με τον Παναθηναϊκό να νικά για να και να κατακτά και τον δεύτερο εγχώριο τίτλο στην Ελλάδα βάζοντας τέλος σε μία υπέροχη σεζόν.

Τα σετ: 25-19, 27-25, 25-23

Για πρώτη φορά στην ιστορία του λοιπόν, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τέσσερις τίτλους στα δύο τμήματα βόλεϊ μέσα σε μια σεζόν,

αφού διάφοροι λόγοι είχαν αποτρέψει ένα αντίστοιχο επίτευγμα στο παρελθόν.