You are currently viewing Η νέα Εθνική Πογέτ επικράτησε της Ρουμανίας 0-1
Η νέα Εθνική Πογέτ επικράτησε της Ρουμανίας 0-1 δείχνοντας το νέο πνεύμα, παρουσιάζοντας μια σοβαρή εικόνα ομάδας με αρχή, μέση και τέλος.
  • Post category:WORLD CUP
  • Post author:

Στο Βουκουρέστι, η νέα Εθνική με προπονητή των Γκουστάβο Πογέτ άφησε υποσχέσεις και επικράτησε στο πρώτο φιλικό επί της Ρουμανίας με 0-1.

Με τον Μπουχαλάκη να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης η Εθνική μας μπήκε με το δεξί στον νέο κύκλο υπό της οδηγίες του Γκουστάβο Πογέτ!

Η «γαλανόλευκη στο πρώτο για αυτή καλό ημίχρονο, έδειξε τα δείγματα της νέας εποχής Πογιέτ,

με καλό ποδόσφαιρο, με πρωτοβουλίας, με πίεση σε όλο το γήπεδο, με καλή κατοχή μπάλας και έναν συνδυασμό για καλή και γρήγορη ανάπτυξη αλλά και πολύ καλή οργάνωση στην άμυνα.

Με τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι παίκτες μας , δεν άφησαν περιθώρια στου Ρουμάνους να διεκδικήσουν κάτι από το ματς στο διάστημα του 1ου ημιχρόνου.

Η Εθνική μας είχε στηθεί καλά στο γήπεδο, με καλά ατομικά μαρκαρίσματα και διάθεση για τρέξιμο από όλους τους διεθνείς,

με ελάχιστα ατομικά λάθη και πολλές γρήγορες αντεπιθέσεις.

Η εμφάνιση της Ελλάδος σήμερα έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο ,

δείχνοντας τον τρόπο παιχνιδιού που θέλει να περάσει ο Πογέτ , με πλάνο σε άμυνα και επίθεση, μία εμφάνιση που δείχνει σοβαρότητα, δημιουργικότητα, επιθετικότητα,

έδειξε να έχει φρεσκάδα και γενικά μια καλή εικόνα, άσχετα με το εάν πρόκειται για φιλικό αγώνα.

Ο αγώνας:

Οι δυο ομάδες στο 1ο ημίχρονο μπήκαν δυνατά και εμφανήστικαν να θέλουν να διεκδικήσουν την νίκη.

Οι παίκτες της εθνικής μας προσπάθησαν να παίξουν γρήγορα και να περάσουν μπαλιές στις πτέρυγες, σε Λημνιό και Πέλκα, αλλά και στον Γιακουμάκη,

πιέζοντας ψηλά και όταν έκλεβε την μπάλα ξεδιπλωνόταν γρήγορα παίζοντας άμεσο ποδόσφαιρο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στην Εθνική μας όταν στο 4′ ο Μάνταλος πίεσε και έκλεψε, έκανε και το γύρισμα για τον Γιακουμάκη όμως η υπό πίεση προβολή του πέρασε άουτ.

Η Ρουμανία από την άλλη δυσκολεύτηκε να αναπτυχθεί, αφού ο Μιτρίτσα μαρκαρίστηκε καλά,

στο 15’ ο Μιτρίτσα βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Βλαχοδήμο,αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ στο σουτ που επιχείρησε.

Η πρώτη μεγάλη φάση για την Εθνική μας ήρθε στο 22′ ,

μπόρεσε και σκόραρε ΄με τον Γιακουμάκη μετά από υπέροχη μπαλιά του Λημνιού, με τον διαιτητή όμως να το ακυρώνει τελικά,

αφού σύμφωνα και με τον επόπτη βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Αυτή η φάση ήταν αρκετή για να ξυπνήσει για τα καλά την Εθνική μας,

αφού στη συνέχεια πλησίασε με αξιώσεις τα αντίπαλα καρέ.

Το γκολ που έψαχνε, το βρήκε στο 39′ με τον Μάνταλος να στρώνει στον Ρότα και ο μπακ της ΑΕΚ να βγάζει υπέροχη σέντρα

και με κεφαλιά ο μέσος του Ολυμπιακού Ανδρέας Μπουχαλάκης να σκοράρει και να κάνει το 0-1.

Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Μπουχαλάκη με τα Γαλανόλευκα.

Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα της Εθνικής Ρουμανίας μπήκε δυνατά με σκοπό να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ,

αλλά η Ελλάδα με σωστό τρόπο παιχνιδιού φάνηκε να τα καταφέρνει αλλά και να δημιουργεί και αντεπιθέσης.

Στη συνέχεια άρχισαν και οι αλλαγές από τις δυο ομάδες,

με τον Γκουστάβο Πογέτ να περνάει Δουβίκα και Μπακασέτα στις θέσεις των Λημνιού και του Μπουχαλάκη,

κάνοντας πιο επιθετικό τον σχηματισμό της Ελλάδας, με τον ηγέτη της Τράμπζονσπορ να παίζει δίπλα στον Γιακουμάκη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με δύο τελικές του Μαρίν στο 49′ και το 55′,

ωστόσο η πρώτη μεγάλη φάση ήταν η κεφαλιά του Ρους στο δοκάρι, στο 70ο λεπτό.

Δύο λεπτά αργότερα, ο στόπερ των Ρουμάνων είχε ακόμη μια εξαιρετική κεφαλιά εντός περιοχής, όμως αυτή την «έβγαλε» ο Βλαχοδήμος.

Όση ώρα η Ρουμανία είχε την φλύαρη υπεροχή, η Ελλάδα παρέμενε σοβαρή στην άμυνά της, ενώ όπως ήταν λογικό,

οι πολλές αλλαγές των δύο τεχνικών έριξαν περισσότερο τον ρυθμό.

Προς το τέλος της αναμέτρησης , ο Δουβίκας είχε την ευκαιρία για το 0-2 μετά από ωραία προσπάθεια

και γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, όμως δεν έκανε καλή τελική.

Τελικά το σκορ παρέμεινε ίδιου μέχρι την λήξη

και το φινάλε βρήκε της Εθνικής μας να πανηγυρίζει της πρώτη της νίκη εποχής Πογέτ ξεκινώντας με το δεξί.