You are currently viewing NBA: Viral το κάρφωμα του Μοράντ – Υποψήφιο για κορυφαίο της σεζόν (vid)

NBA: Απίστευτο το κάρφωμα που έκανε ο Τζα Μοράντ στο Πέισερς-Γκρίζλις που βάζει υποψηφιότητα για κορυφαία της χρονιάς.

NBA: Ο Τζα Μοράντ σηκώθηκε μπροστά στον Τζέιλεν Σμιθ, περνώντας σχεδόν από πάνω του. Για να κάνει ένα εντυπωσιακό κάρφωμα που άμεσα έγινε viral. Φάση που στιγμάτισε και το ματς των Πέισερς με τους Γκρίζλις.

Ο άσος τους Μέμφις έδειξε για μια ακόμα φορά το πόσο απρόβλεπτος είναι μέσα στο παρκε. Η φάση ήταν εντυπωσιακή και απέδειξε τα προσόντα που έχει με την μπάλα στον αέρα.

Σε άλλα ματς οι Σέλτικς, σημείωσαν την έκτη διαδοχική νίκη τους στο εφετινό ΝΒΑ. Επικρατώντας στην Σάρλοτ των Χόρνετς με 122-106. Και με πρωταγωνιστή τον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος άλλαξε την εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «Κέλτες», που διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα με 32 νίκες και μόλις 12 ήττες. Έφθασαν στην επιτυχία, χάρη στον εντυπωσιακό Τέϊτουμ. Ο οποίος «ανέβασε ταχύτητα» στο τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 17 από τους 33 πόντους του. Ενώ είχε παράλληλα εννέα ριμπάουντ κι έξι ασίστ.

Πολύ καλή απόδοση, είχαν οι Μάλκολμ Μπρόγκντον (30π.) και Μάρκους Σμαρτ (13π, 12ασ.). Ενώ από τους γηπεδούχους, «διασώθηκε» μόνο ο ΛαΜέλο Μπολ με 31 πόντους κι εννέα ασίστ.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, το Μιλγουόκι ηττήθηκε ξανά από το Μαϊάμι. Σε διάστημα τριών ημερών, απόψε με 111-95 και, πλέον, οι Χιτ πλησίασαν ακόμη περισσότερο στην εξάδα, ενώ οι Μπακς… κινδυνεύουν.

Η απουσία του Greek Freak, αλλά και των Κρις Μίντλετον, Σερτζ Ιμπάκα επηρέασε σημαντικά τα «ελάφια», που μετά τη νέα ήττα «έπεσαν» στο 27-16 (16-5 εντός και 11-11 εκτός έδρας) και θα επιδιώξουν στα επόμενα ματς στην έδρα τους να καλύψουν το χαμένο έδαφος.