You are currently viewing NBA: Το «αεροπλανικό» του ΛεΜπρόν Τζέιμς και η σούπερ πρεμιέρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο (vids)

NBA: Ξεκίνησε το κορυφαίο πρωτάθλημα μπάσκετ με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να χαρίζει μια όμορφη φάση και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δείχνει την δυναμική του.

NBA: Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν τους Σίξερς με 90-88 μέσα στη Φιλαδέλφεια. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Στο ντέρμπι του Λος Άντζελες οι Λέικερς ηττήθηκαν από τους Κλίπερς αλλά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς χάρισε μια ωραία φάση.

Για τους Μπακς ο Giannis έβαλε 21 πόντους (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές). Και 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Άξιος συμπαραστάτης του ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 πόντους (4/12 τρίποντα) αλλά και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Τζοέλ Εμπίιντ.

Για τους γηπεδούχους ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 31 πόντους ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ άστοχος ο Εμπίιντ που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (6/21 σουτ) και 12 ριμπάουντ. Ενώ 15 πόντους σημείωσε και ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς στο Fiserv Forum.

Τι θέλει να βελτιώσει

Μετά το τέλος του ματς ο Greek Freak ρωτήθηκε για το τι θέλει να βελτιώσει. Για να δώσει την απάντηση του: «Θέλω να είμαι πιο επιθετικός, αλλά δεν έχει σημασία. Δεν χρειαζόταν να είμαι επιθετικός για 48 λεπτά σήμερα. Φέτος είπα ότι θα εμπιστευτώ τους συμπαίκτες μου, θα πασάρω και θα θυσιάσω πράγματα. Αν αυτό βοηθήσει να πάρουμε νίκες, είναι αυτό που θα κάνω. Δεν αφορά εμένα, είμαι εντάξει με εμένα. Χαίρομαι που όλα τα παιδιά βοήθησαν να πάρουμε την νίκη. Εγώ και η ομάδα έχουμε ακόμα ένα επίπεδο να ανέβουμε όταν επιστρέψουν οι τραυματίες και ελπίζω να βρεθούμε σε αυτό το σημείο όταν έχει σημασία».

Στο ντέρμπι του Λος Άτζελες οι Κλίπερς ήταν εμφανώς ανώτεροι και πήραν τη νίκη απέναντι στους Λέικερς με 103-97.

Ο Τζον Γουόλ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Κλίπερς είχε 15 πόντους. Όσους και ο Πολ Τζορτζ ενώ ο Καγουάι Λέοναρντ, που επέστρεψε μετά από έναν χρόνο, είχε 14 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Για τους Λέικερς ο Λόνι Γουόκερ είχε 26 πόντους. Ο Άντονι Ντέιβις 25 πόντους και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς 20 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σε ότι αφορά στον Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 2 πόντους με 0/11 σουτ…

Ο ΛεΜπρόν κάποια στιγμή πήρε την μπάλα από την άμυνα, έκανε ένα σόλο. Και στο τέλος απογειώθηκε για να κάνει ένα ωραίο κάρφωμα.