You are currently viewing NBA: Ο τρομερός Τζέιμς Χάρντεν και η κίνηση του Γιόκιτς (vids)

NBA: Τρομερός ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με τους Σίξερς βάζοντας την υπογραφή του στο πρώτο ματς με τους Σέλτικς.

NBA: Πιο συγκεκριμένα οι Σίξερς νίκησαν 119-115 τους Σέλτικς στην Βοστώνη, έκαναν το break στην έδρα για το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Ανατολής. Ο Χάρντεν ήταν εντυπωσιακός βάζοντας 45 πόντους.

Μάλιστα ο “μούσιας” έβαλε στο τέλος μεγάλο τρίποντο με το οποίο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Κάλυψε το κενό του Τζοέλ Εμπίιντ. Eνώ σημείωσε το τρίποντο 8,7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, που έδωσε το προβάδισμα στη Φιλαδέλφεια με 117-115.

Από εκεί και πέρα ο Ταϊρίς Μάξεϊ είχε 26 πόντους. O Τομπάιας Χάρις είχε 18 πόντους. Ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο ΝτιΆντονι Μέλτον. Για τους «κέλτες» πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 39 πόντους (11 ριμπάουντ). Eνώ 23 πόντους είχε ο Τζέιλεν Μπράουν και 20 ο Μάλκομ Μπρόγκντον.

Στο Ντένβερ οι Νάγκετς είχαν τον Νίκολα Γιόκιτς σε μεγάλη ημέρα. Kαι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (97-87) απέναντι στους Σανς. Κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης, που πλέον μεταφέρεται στο Φοίνιξ για τα επόμενα δύο ματς.

Ο Σέρβος σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 39 πόντους (26 στο δεύτερο ημίχρονο) ενώ είχε επίσης 16 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Μετά το τέλος του ματς έκανε κίνηση πως θα βάλει το δαχτυλίδι του πρωταθλητή, κάτι που έκανε και ο μικρός γιος του από την εξέδρα.

Για τους «σβόλους», που δεν είχαν σε καλή ημέρα τον Τζαμάλ Μάρεϊ (10 πόντοι με 3/15 σουτ). Ο Άαρον Γκόρντον σημείωσε 16 πόντους και ο Κεντάβιους Κόλντγουελ-Πόουπ είχε 14 πόντους.

Σε ότι αφορά στους «ήλιους», που είδαν τον Κρις Πολ να αποψωρεί στην τρίτη περίοδο με πρόβλημα στους προσαγωγούς, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 35 πόντους με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 24 πόντους και τον ΝτιΆντρε Έιτον να σημειώνει 14 πόντους.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ