You are currently viewing NBA: Ο Γιόκιτς δεν συγκράτησε τα νεύρα του – Συγκλονιστικό φινάλε στο Σίξερς – Σέλτικς (vids)

NBA: Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε πολλά νεύρα και λίγο έλειψε να χτυπήσει τον ιδιοκτήτη των Σανς με τον οποίο εκνευρίστηκε.

NBA: Πιο συγκεκριμένα στο Σανς – Νάγκετς ο Νίκολα Γιόκιτς πήγε να γίνει αρνητικός πρωταγωνιστής. Με 2:36 να απομένουν στη δεύτερη περίοδο ο Τζος Οκόγκι, βρέθηκε δίπλα στις court seats στην διεκδίκηση μιας κατοχής.

Ο Νίκολα Γιόκιτς έσπευσε να πάρει την μπάλα για να δώσει γρήγορα συνέχεια στο παιχνίδι. Αλλά αυτή ήταν στην αγκαλιά του ιδιοκτήτη των Σανς, Ματ Ίσμπια, που δεν έδειξε ιδιαίτερα πρόθυμος να την δώσει.

Ο Σέρβος σέντερ του Ντένβερ προσπάθησε να πάρει την μπάλα, που κατέληξε στα χέρια άλλου φιλάθλου. Και πάνω στον… χαμό, ο «Τζόκερ» απώθησε ελαφρώς με τον αγκώνα του το αφεντικό των γηπεδούχων!

Αναφορικά με το ματς οι Σανς επικράτησαν των Νάγκετς με 129-124 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης που μεταφέρεται στο Ντένβερ για το Game 5.

Το δίδυμο Κέβιν Ντουράντ (36 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Ντέβιν Μπούκερ (36 πόντοι, 12 ασίστ) τα έδωσε όλα για τους γηπεδούχους.

Για τους «σβόλους» ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν εξωπραγματικός. Και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 53 πόντους (18/26 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/13 βολές) 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Νίκησαν στην παράταση οι Σίξερς

Στο άλλο παιχνίδι στη Φιλαδέλφεια οι Σίξερς επικράτησαν των Σέλτικς με 116-115 σην παράταση (κ.α. 107-107). Και ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 2-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν που σημείωσε το νικητήριο τρίποντο για τους γηπεδούχους περίπου 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι Σίξερς έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο και ο «Μούσιας» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 42 πόντους (10/14 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 47 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα ο Τζοέλ Εμπίιντ είχε 34 πόντους (11/26 σουτ) και 13 ριμπάουντ ενώ 14 πόντους σημείωσε ο Ταϊρίς Μάξεϊ.

Σε ότι αφορά στους «Κέλτες» ο Τζέισον Τέιτουμ ξεκίνησε με 0/8 σουτ αλλά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (9/20 σουτ) και 18 ριμπάουντ ενώ 23 πόντους σημείωσε ο Τζέιλεν Μπράουν, που όμως επιχείρησε μόλις τρία σουτ στην 4η περίοδο και κανένα στην παράταση.

Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 21 πόντους και ο Μάλκομ Μπρόγκντον 19 πόντους.

Η σειρά πλέον επιστρέφει στη Βοστώνη για το 5ο ματς.