You are currently viewing Nations League: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής – Matchday 3

Στην 3η μέρα της 2ης αγωνιστικής του Nations League έγιναν τα παιχνίδια στους ομίλους League A3, League B1, League B2 και League C4

Ολοκληρώθηκε την Τρίτη (10/9) η 2η αγωνιστική του Nations League. Στα παιχνίδια της 3ης μέρας το ενδιαφέρον έκλεψε το ευρωπαϊκό μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Ολλανδίας και Γερμανίας. Επίσης τα παιχνίδια της League B2, Ιρλανδία-Ελλάδα και Αγγλία-Φιλανδία. Τέλος, την παράσταση έκλεψε η Γεωργία με τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη της επί της Αλβανίας.

League A3

Η Ολλανδία και η Γερμανία άφησαν άριστες εντυπώσεις στην πρεμιέρα τους στο Nations League 2024-25 πριν από μερικά 24ωρα. Αμφότερες φιλοδώρησαν με πέντε γκολ τους αντιπάλους τους. Και στο μεταξύ τους ντέρμπι το βράδυ της Τρίτης (10/9) όμως, απέδειξαν περίτρανα πως είναι και οι δυο τους σε εξαιρετική κατάσταση.

Στο μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι, πρόσφεραν θέαμα υψηλού επιπέδου στο κοινό που κατέκλυσε την Γιόχαν Κρόιφ Αρένα. Τα σύνολα των Κούμαν και Νάγκελσμαν έκαναν συνολικά 30 φάσεις. Δίκαια λοιπόν το φινάλε τους βρήκε να παίρνουν από έναν βαθμό η κάθε μία.

Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με πλασέ του Ρέιντερς έπειτα από εξαιρετική κάθετη πάσα στον κενό χώρο από τον Χράνφεμπερχ.  Σύντομα όμως ήρθε η απάντηση των Γερμανών. Και μάλιστα ήταν διπλή.

Αρχικά στο 38ο λεπτό, με τον Ούνταβ, που εκτέλεσε με δυνατό σουτ εντός περιοχής τον Φερμπρούχεν. Στη συνέχεια, στο 45+3′ οι φιλοξενούμενοι αφού κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, αυτή κατέληξε στο βάθος της εστίας του γκολκίπερ της Μπράιτον από το κοντινό πλασέ του αρχηγού Κίμιχ (1-2).

Ωστόσο, το προβάδισμά που πήραν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι παίκτες του Νάγκελσμαν δεν το κράτησαν για πολύ. Οι οράνιε έφεραν το ματς σε ισορροπία στο 51′ με τον Ντάμφρις. Το 2-2 έμεινε ψμέχρι το φινάλε. Έτσι, οι δύο ομάδες έμειναν μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας του 3ου ομίλου της League A.

Να σημειώσουμε πως στα έξι τελευταία επίσημα ραντεβού των δύο αυτών εθνικών ομάδων έχουν σημειωθεί συνολικά 25 γκολ. Η δε Ολλανδία, έφτασε τα 12 διαδοχικά ματς χωρίς ήττα σε φάση ομίλων Nations League (8 νίκες – 4 ισοπαλίες).

Στο έτερο ματς του 3ου ομίλου, η Ουγγαρία κόλλησε στο μηδέν εντός έδρας με την Βοσνία. Το αποτέλεσμα αυτό τις αφήνει στον έναν βαθμό και στο -3 από την πρώτη θέση.

League B1

Στον 1ο όμιλο της League B κοντραρίστηκαν η Αλβανία με την Γεωργία. Αμφότερες είχαν πανηγυρίσει νίκες στην πρεμιέρα, με την σταχτοπούτα του προηγούμενου Euro να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στη μάχη της πρωτιάς. Αυτό είχε την υπογραφή του Κοτσορασβίλι που νίκησε τον Θωμά Στρακόσα στο 71ο λεπτό, με την παρέα του Κβίτσα Κβαρατσχέλια να κάνει το 2/2 και να παίρνει προβάδισμα ενόψει της συνέχειας.

Στο έτερο ματς του ομίλου, που είχε πέντε συνολικά γκολ, η Τσεχία κατάφερε να υποτάξει με 3-2 την Ουκρανία και να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό Nations League, με τους παίκτες του Σεργκέι Ρεμπρόφ να γνωρίζουν τη δεύτερη ήττα τους στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές