You are currently viewing Μυθικό το ποσό πώλησης της διασημότερης φανέλας που φόρεσε ο Ντιέγκο Μαραντόνα!
Η φανέλα που φόρεσε ο Ντιέγκο Μαραντόνα, σε ίσως το διασημότερο παιχνίδι της καριέρας του, πωλήθηκε για ένα εξωφρενικό ποσό. Πρόκειται για αυτήν που φόρεσε στον αγώνα της Αργεντινής με την Αγγλία, στο παγκόσμιο κύπελλο 1986 στο Μεξικό. Ήταν σε δημοπρασία για δύο εβδομάδες, πριν ολοκληρωθεί η αγορά, με το ποσό ρεκόρ, των 7.142.500 λιρών.

Ο Ντιέγκο Μαραντόνα, αγωνίστηκε σε πολλούς αγώνες, οι οποίοι θα μείνουν αξέχαστοι, κατά κύριο λόγο, χάρη στον ίδιο. Καθώς ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Όμως ο διασημότερος του αγώνας, ήταν η αναμέτρηση στα προημιτελικά του παγκόσμιου κυπέλλου του 1986 στο Μεξικό, απέναντι στην Αγγλία.

Το χέρι του Θεού

Σε αυτόν τον αγώνα, ο Ντιέγκο Μαραντόνα, πέτυχε δύο από τα διασημότερα γκολ της καριέρας του, αλλά και στην ιστορία του αθλήματος. Το πρώτο του γκολ ήρθε στο 51ο λεπτό του αγώνα, όταν έτρεξε προς την μπάλα, η οποία είχε πάρει ύψος. Άπλωσε το αριστερό του χέρι, χτυπώντας με αυτό την μπάλα, καταφέρνοντας να προλάβει τον Άγγλο τερματοφύλακα, Πίτερ Σίλτον. Έτσι κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ να μένει γνωστό ως το «χέρι του Θεού».

Το γκολ του αιώνα

Το δεύτερο γκολ, ήρθε τέσσερα λεπτά μετά, στο 55ο λεπτό. Μάλιστα το συγκεκριμένο χαρακτηρίστηκε, ως το καλύτερο γκολ του αιώνα. Αφού ο Ντιέγκο Μαραντόνα, έτρεξε 60 μέτρα μέσα σε μόλις δέκα δευτερόλεπτα, περνώντας πέντε Άγγλους παίκτες στην πορεία.

Έτσι ώστε να καταφέρει να κάνει το 2-0 και να δώσει την πρόκριση στην Αργεντινή. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού, ήταν 2-1 και η Αργεντινή προχώρησε, καταφέρνοντας στην πορεία να κερδίσουν το τουρνουά.

Η φανέλα που φόρεσε σε αυτό το παιχνίδι, είναι που βγήκε σε δημοπρασία, στις 20 Απριλίου, από τον οίκο δημοπρασιών Sotheby’s. Δύο εβδομάδες μετά, έγινε η πώληση της, για το ασύλληπτο πόσο, των 7.142.500 λιρών, δηλαδή γύρω στα 8,5 εκατομμύρια ευρώ.

Μάλιστα κατέρριψε το ρεκόρ για ακριβότερη φανέλα, με αρκετά μεγάλη διαφορά. Καθώς πριν το κατείχε η φανέλα του διάσημου παίκτη μπέιζμπολ, Μπέιμπ Ρουθ. Η οποία είχε πωληθεί, για 4.440.000 λίρες, τον Ιούνιο του 2019.

Αξιοσημείωτο είναι, πως οι φανέλες της Αργεντινής, δεν ήταν οι αυθεντικές που είχαν προμηθευτεί για την διοργάνωση. Αφού οι παίκτες, είχαν παραπονεθεί για την ζέστη και το βαμβάκι που είχαν οι εμφανίσεις. Γι’ αυτόν τον λόγο ένας φροντιστής, αγόρασε λεπτές φανέλες, έραψε τα σήματα της Αργεντινής και σιδέρωσε τους αριθμούς. Δημιουργώντας αυτόν τρόπο, φανέλες οι οποίες πλέον πωλούνται για εκατομμύρια ευρώ.