You are currently viewing Μαραντόνα: Σε δημοπρασία η φανέλα από τον διάσημο αγώνα με την Αγγλία του 1986
Η φανέλα, ίσως του διασημότερου παιχνιδιού, στο οποίο αγωνίστηκε ο Ντιέγκο Μαραντόνα, βγαίνει σε δημοπρασία. Αυτή είναι η εμφάνιση που φόρεσε στον αγώνα της Αργεντινής με την Αγγλία, στον προημιτελικό του παγκόσμιου κυπέλλου του 1986, στο Μεξικό. Η δημοπρασία ξεκίνησε την Μεγάλη Τετάρτη, με την εναρκτήρια τιμή πώλησης, να είναι στα τέσσερα εκατομμύρια λίρες.

Το 2020, οι φίλοι του ποδοσφαίρου σε ολόκληρο τον πλανήτη σοκαρίστηκαν, με τον θάνατο του Ντιέγκο Μαραντόνα. Ο οποίος είναι ένας από τους μεγαλύτερους θρύλους στην ιστορία του αθλήματος. Αφού προσέφερε αμέτρητες στιγμές, οι οποίες έχουν χαραχθεί στην μνήμη του κόσμου.

Ο αγώνας

Ένας αγώνας που θα μείνει στην ιστορία, είναι ο προημιτελικός του παγκόσμιου κυπέλλου του 1986, στο Μεξικό. Σε αυτό το παιχνίδι, η Αργεντινή ήρθε αντιμέτωπη με την Αγγλία. Ο Ντιέγκο Μαραντόνα, πέτυχε δύο από τα διασημότερα γκολ της καριέρας του, αλλά και στην ιστορία του ποδοσφαίρου.

Το “χέρι του Θεού”

Το πρώτο του γκολ ήρθε στο 51ο λεπτό του αγώνα, όταν έτρεξε προς την μπάλα, η οποία είχε πάρει ύψος. Άπλωσε το αριστερό του χέρι και χτύπησε με αυτό την μπάλα, καταφέρνοντας να προλάβει τον Άγγλο τερματοφύλακα, Πίτερ Σίλτον. Έστειλε έτσι την μπάλα στα δίχτυα με το γκολ γνωστό ως «χέρι του Θεού».

Το γκολ του αιώνα

Το δεύτερο γκολ, ήρθε τέσσερα λεπτά μετά, στο 55ο λεπτό. Μάλιστα το συγκεκριμένο χαρακτηρίστηκε, ως το καλύτερο γκολ του αιώνα. Αφού ο Ντιέγκο Μαραντόνα, τρέξε 60 μέτρα μέσα σε μόλις δέκα δευτερόλεπτα, περνώντας πέντε Άγγλους παίκτες στην πορεία. Για να καταφέρει να κάνει το 2-0 και να δώσει την πρόκριση στην χώρα του.

Το τελικό σκορ ήταν 2-1 και η Αργεντινή, προχώρησε και κέρδισε στην πορεία το τουρνουά. Ενώ η φανέλα που φόρεσε σε αυτό το παιχνίδι, είναι που βγαίνει σε δημοπρασία, από τον οίκο δημοπρασιών Sotheby’s.

Η δημοπρασία ξεκίνησε την Μεγάλη Τετάρτη, με εναρκτήρια τιμή τα τέσσερα εκατομμύρια λίρες, ενώ μπορεί να φτάσει τα έξι εκατομμύρια. Κάτι που σημαίνει, ότι θα μπορούσε να σπάσει ένα ρεκόρ, που ανήκει σε φανέλα του παίκτη του μπέιζμπολ, Μπέιμπ Ρουθ. Η οποία πουλήθηκε για 4.440.000 λίρες, τον Ιούνιο του 2019.

Αξίζει να αναφερθεί, πως οι φανέλες της Αργεντινής, δεν ήταν οι αυθεντικές που είχαν προμηθευτεί για την διοργάνωση. Διότι οι παίκτες, είχαν κάνει παράπονα για την ζέστη και το βαμβάκι που είχαν οι εμφανίσεις. Έτσι ένας φροντιστής, αγόρασε λεπτές φανέλες, έραψε τα σήματα της Αργεντινής και σιδέρωσε τους αριθμούς.