You are currently viewing Μπαράζ: Αγωνία για μια θέση στη Superleague1

Στα μπαράζ για την παραμονή ή την άνοδο στη Superleague 1, η τύχη χαμογέλασε στην ομάδα της Λαμίας που πλέον βρίσκεται αγκαλία με την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία

Εφόσον η ομάδα της Βέροιας δε κατάφερε να εξασφαλίσει την απευθείας άνοδό της στη Superleague 1, βρέθηκε στη διαδικασία των αγώνων μπαράζ. Στο δρόμο της για την άνοδο, η ομάδα της Φθιώτιδας που από τη πλευρά της παλεύει για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία.

Οι δυο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες για την πρώτη τους σύγκρουση στο γήπεδο της βασίλισσας του Βορρά. Κατά τη διάρκει ατου αγώνα οι γηπεδούχοι φάνηκαν σαφώς πιο δυναμικοί. Είχαν πολλές ευκαρίες και το πάλεψαν σκληρά. Δυστυχώς όμως για αυτούς, η τύχη ήταν με το μέρος της ομάδας της Λαμίας. Κάπως έτσι έφτασε να γραφτεί το τελικό 1-2. Να υπενθυμίσουμε στο σημείο αυτό, ότι ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Με το σκορ αυτό λοιπόν, η ομάδα της Φθιώτιδας έκανε το πρώτο μεγάλο βήμα για την πολυπόθητη παραμονή της στη μεγάλη εθνική κατηγορία. Κάτι που ελπίζει να το κλειδώσει στην επόμενη συνάντησή της με τη Βασίλισσα το επόμενο Σάββατο (18/6) στο ‘Αθανάσιος Διάκος’.

Ο αγώνας

Το τελικό σκορ του πρώτου αγώνα μπαράζ Βέροια-Λαμία, αδικεί την ομάδα της Βέροιας. Όπως προείπαμε, ήταν σαφώς καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό γκολκίπερ της Λαμίας Σαράνοφ.

Συγκεκριμένα, στο 40′ η Βέροια έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Πεταυράκη. Επίσης έχασε και μια τριπλή στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η δε σημαντικότερη, ήταν το διαγώνιο σουτ του Γιακουμάκη. Όλες όμως έπεσαν πάνω στον Σαράνοφ που μοίραζε απανωτά στοπ.

Από τη μεριά της η Λαμία είχε δυο πολύ καλές στιγμές που της μετέτρεψε σε γκολ. Τα πρώτο τέρμα ήρθε στο 7′ με τον Μπεχαράνο. Ο Πασάς ισοφάρισε (77′) αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Λαμία βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Μανούσο στο 81′. Ένα γκολ που ενδέχεται να αποδειχθεί καθοριστικό. Tέλος, τεράστια ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι στην τελευταία φάση, με τον Γιακουμάκη έπειτα από καραμπόλα.

Βέροια

(Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός, Κάτσε (80′ Οικονόμου), Μούργος (80′ Καπνίδης), Γαβριηλίδης (77′ Μπλέτσας), Φοφανά (59′ Κούατενγκ), Πασάς, Γιακουμάκης.

Λαμία

(Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (57′ Νούνιες), Μανούσος (88′ Προβυδάκης), Ταϊρόν (46′ Ρόμανιτς), Καραμάνος, Μαρτίνεθ, Σιμόν, Μπεχαράνο (70′ Γκέντσογλου).