You are currently viewing Mε το ενάμιση πόδι στον τελικό ανόδου η Νότιγχαμ
Mε το ενάμιση πόδι στον τελικό ανόδου του Γουέμπλεϊ είναι η Νότιγχαμ Φόρεστ αφού επικράτησε στο Μπράμαλ Λέιν της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-2 .

Αγκαλιά με τον τελικό ανόδου στην Premier League η Νότιγχαμ Φόρεστ μετά την σημερινή της επικράτηση επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-2 .

Το πρώτο μεγάλο βήμα για την πρόκριση στον τελικό ανόδου στην Premier League που θα γίνει στο Γουέμπλεϊ

έκανε η Νότιγχαμ Φόρεστ!

Η ομάδα του δικού μας Βαγγέλη Μαρινάκη επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό μέσα στο Μπράμαλ Λέιν της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 1-2

και σε τρεις ημέρες θα προσπαθήσει να επικυρώσει το εισιτήριο στον επαναληπτικό του Σίτι Γκράουντ.

Η όμαδα της Νότιγχαμ μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κόλμπακ έβαλε από νωρίς τις βάσεις νίκης με το 0-1,

με την ομάδα του Μαρινάκη να είναι κυρίαρχη στο πρώτο μέρος και να χάνει αρκετές ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι λεπίδες πίεσαν ώστε να αλλάξουν το σκορ αλλά δεν πέτυχαν τίποτα

και μάλιστα δέχτηκαν γκολ από τον Τζόνσον που διαμόρφωσε το σκορ σε 0-2 κόντρα στην ροή του ματς (70’).

Το μόνο που κατάφερε να πετύχει η Σέφιλντ ήταν να μειώσει σε 1-2 στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Νορβηγού Σάντερ Μπέργκε.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα γίνει την Τρίτη στην έδρα της Νότιγχαμ,

ενώ η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό θα αντιμετωπίσει μία εκ των Χάντερσφιλντ ή Λούτον.

Την τελευταία φορά που οι δυο τους συναντήθηκαν σε play off ανόδου (2002 -2003),

η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ νίκησε βάζοντας το λιθαράκι της για την παραμονή της Νότιγχαμ Φόρεστ στην Championship.

Αυτή τη φορά ωστόσο, η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη έστησε τις βάσεις για να πάρει… εκδίκηση

και μαζί το εισιτήριο της επιστροφής στην Premier League.