You are currently viewing Ματσάρα με απρόοπτα στη Νεάπολη
Ματσάρα με απρόοπτα στη Νεάπολη, ο Βόλος έφυγε με την ισοπαλία, καθώς επέστρεψε από το 2-0 του Ιωνικού ισοφαρίζοντας σε 2-2 μόλις σε έξι λεπτά.

Ιωνικός και Βόλος ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στη ματσάρα στη Νεάπολη, αποτέλεσμα που βολεύει και τους δύο,

με τον μεγάλο νικητή του αγώνα να είναι ο Φράνκο Ρομέρο

ο οποίος λαχτάρησε τους πάντες όταν του γύρισε η γλώσσα στο ξεκίνημα του ματς.

Ο αγώνας ματσάρα στη Νεάπολη :

O Ιωνικός μπήκε δυναμικά στο ματς και έδειξε να είναι το απόλυτο αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι Νικαιώτες πήραν κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Μάντζης νίκησε τους πάντες στον αέρα

και με κεφαλιά έκανε το 1-0 απέναντι στην παλιά του ομάδα.

Και η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν την εστία του Κλέιμαν στο επόμενο δεκάλεπτο.

Στο 7′ ο Ντάλσιο σούταρε εκτός περιοχής ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Βόλου, ενώ ένα λεπτό μετά,

ο Ρομέρο πρόλαβε τον Λένις,πριν σκοράρει αφού αυτός είχε αποφύγει και τον Κλέιμαν.

Με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο γκολκίπερ του Βόλου έσωσε εξαιρετικό σουτ του Άοσμαν εκτός περιοχής

και στο 11′ νίκησε τον Λένις στο τετ-α-τετ, κρατώντας το 1-0.

Μέχρι να φτάσουμε στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης όπου όλοι σταμάτησαν να σκέφτονται την αναμέτρηση… Σοκ με Ρομέρο !!!

Μετά από μια διεκδίκηση της μπάλας, ο Ρομέρο έπεσε στο έδαφος με σοκαριστικό τρόπο, του γύρισε η γλώσσα και έχασε τις αισθήσεις του.

Ο γιατρός του Ιωνικού, Χρήστος Δάρας, αντέδρασε αμέσως και έφυγε πρώτος προς το μέρος του Ουρουγουανού,

ενώ άμεση ήταν και η κινητοποίηση των υπολοίπων, του ιατρικού τιμ του Βόλου, και του διασώστη του ΕΚΑΒ που βρισκόταν στο γήπεδο.

Ευτυχώς η γρήγορη αντίδραση όλων, βοήθησε τον παίκτη να ξεπεράσει αμέσως το πρόβλημα και να φύγει με τις αισθήσεις του από το γήπεδο

και να πάει στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Λίγο αργότερα η ΠΑΕ Βόλος ενημέρωσε επίσημα, ότι δεν υπάρχει καμία περαιτέρω ανησυχία για την κατάστασή του,

ενώ ευχαρίστησε δημόσια και τον Χρήστο Δάρα για την άμεση παρέμβασή του.

Μετά επανέναρξη της αναμέτρησης ..

όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο, οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν μπάλα για αρκετή ώρα, για τα πρώτα 7-8 λεπτά αργότερα.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 38 για να γίνει η πρώτη αξιόλογη φάση μετά τη διακοπή, με ένα σουτ του Λένις που δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Κλέιμαν.

Αντίθετα πολύ δύσκολη ήταν η επέμβαση του γκολκίπερ του Βόλου στην κεφαλιά του Μύγα στο 43′, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Το 2ο ημίχρονο από την αρχή φάνηκε να είναι πολύ καλύτερο.

Στο 52ο λεπτό, ο Ιωνικός κατάφερε να κάνει το 2-0 με τον Άοσμαν από τα αριστερά της περιοχής, να στρώνει την μπάλα στον Μάντζη

και με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Βόλου.

Στο 55′ ακόμη μία καλή φάση για τον Ιωνικό,ο σκόρερ των δύο τερμάτων με καλή κεφαλιά ήταν κοντά στον να κάνει το 3-0,

ο Κλέιμαν μπλόκαρε κρατώντας το 2-0 και κάπου εκεί το ματς άρχισε να είναι… μόνο Βόλος!

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μετά και τις αλλαγές του Μπράτσου και άρχισαν να απειλούν σταθερά τα καρέ του Ιωνικού.

Στο 58′ ο Χουτεσιώτης έσωσε δύσκολα κεφαλιά του Γκιουλέν μετά από κόρνερ, ενώ στο 64′ ο Φαν Βέερτ είχε κεφαλιά στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απειλήσουν από μακριά και μάλιστα μπόρεσαν και το κατάφεραν και μείωσαν το σκορ,

με τον Πάολο Φερνάντες να κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής

και να στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Χουτεσιώτη διαμορφόνοντας το σκορ σε 2-1.

Στο 70′ της αναμέτρησης έδωσε πέναλτι για χέρι του Μύγα, ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος,

έπειτα από προσπάθεια του Βόλου από τα αριστερά.

Ο Φαν Βερτ ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Η ομάδα του Βόλου μάλιστα στο 86ο λεπτό είχε την ευκαιρία να πετύχει την ανατροπή.

Οι Θεσσαλοί μετά από μία ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Φαν Βερτ από τα δεξιά της περιοχής βρέθηκε απέναντι από τον Χουτεσιώτη, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Έτσι, μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το τελικό σκορ δεν άλλαξε.

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να βρει την πρώτη του νίκη στη Νεάπολη για φέτος, απέναντι σε μία ομάδα της περιφέρειας.

Η ομάδα του Βόλου από την άλλη έμεινε χωρίς νίκη για 7ο συνεχόμενο αγώνα,

όμως στο τέλος δεν… χαλάστηκαν για αυτή την ισοπαλία που τους δίνει έστω αυτόν τον έναν πολύτιμο βαθμό,

που μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο για την μαθηματική παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.