You are currently viewing Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε όρθια στο Λονδίνο!
Η Μάντσεστερ Σίτι αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας 2-2 με την Γουεστ Χαμ. Και βρέθηκε μία ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Μάνστεστερ Σίτι παραλίγο να υποστεί την ήττα απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Ωστόσο έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας. Και έφυγε με το πολύτιμο βαθμό από αυτή την έδρα, με αποτέλεσμα να βρεθεί ένα βήμα πιο κοντά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους αιωνούς για τους Πολίτες, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό το γκολ με τον Μπόουεν με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ και να βάλουν φωτιά στο ματς.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν μία αντίδραση, είχαν αρκετές ευκαιρίες όμως ο Φαμπιάνσκι ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν στην εστία του. Έτσι τα σφυριά κατάφεραν να βρουν και δεύτερο τέρμα στο 45ο λεπτό πάλι με δράστη τον Μπόουεν.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γκουαρντιόλα κατάφεραν, κατάφεραν να ξυπνήσουν για τα καλά. Αφού μείωσαν σε 2-1 στο 49ο λεπτό με τον Γκρίλις. Στη συνέχεια πίεσαν και άλλο, να πετύχουν το δεύτερο τέρμα και να φέρουν το ματς στα ίσια. Έτσι κατάφεραν να το βρουν στο 69ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπουφάλ.

Στη συνέχεια δεν σταμάτησαν σε αυτό το 2-2, καθώς πίεσαν και για τρίτο τέρμα. Μάλιστα έφτασαν μία ανάσα από την απόλυτη ανατροπή, αφού στο 86ο λεπτό ο Μαχρέζ κατάφερε να κερδίζει πέναλτι, ωστόσο αστόχησε. Έτσι έμεινε αυτό το 2-2 μέχρι το τέλος του αγώνα. Με την  Μάντσεστερ Σίτι να φεύγει με το χρυσό βαθμό από την έδρα της Γουεστ Χαμ και να είναι πολύ κοντά στη κατάκτηση του πρωταθλήματος.