You are currently viewing Λύτρωση στο 91’ για τη Σέλτικ
Η Σέλτικ είδε τον χάρο με τα μάτια της κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ αλλά είδε την λύτρωση στο 91' λεπτό με ήρωα τον Αμπάντα.

Η Σέλτικ είδε τον χάρο με τα μάτια της κόντρα στην Νταντί Γιουνάιτεντ αλλά είδε την λύτρωση στο 91′ λεπτό και κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό με ήρωα τον Αμπάντα.

Η Σέλτικ με τον Λιέλ Αμπάντα να σκοράρει στο 91’ είδε την λύτρωση και τον Γιώργο Γιακουμάκη στο βασικό της σχήμα επιβλήθηκε 1-0 της Νταντί Γιουνάιτεντ στο Πάρκχεντ.

και μείωσε στο -2 την διαφορά της από την πρωτοπόρο Ρέιντζερς στο πρωτάθλημα Σκωτίας.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης ξεκίνησε βασικός για την Σέλτικ μετά από τις πολύ καλές εμφανίσεις του στα τελευταία ματς,

όμως αυτή τη φορά δεν ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση για τους κέλτες.

Επτά λεπτά πριν το φινάλε ο Έλληνας φορ έγινε αλλαγή

και στο 90′ είχε έρθει η ώρα για τον Αμπάντα να γίνει ο ήρωας για τους γηπεδούχους.

Μετά από ωραία προσπάθεια του Ζότα από τα δεξία και γλυκιά σέντρα,

κατέβασε ωραία τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής

και με υπέροχο πλασέ την έστειλε στον ουρανό των διχτύων, για να κάνει το 1-0 στο 90ο λεπτό

και να χαρίσει ένα τρίποντο που άξιζε η ομάδα του βάσει των πολλών ευκαιριών που είχε φτιάξει κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Το τρίποντο μάλιστα αυτό (τέταρτο σερί στην Premiership) είχε τεράστια σημασία για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου,

αφού ήρθε δύο ώρες μετά από το 3-3 που είχε φέρει εκτός έδρας η Ρέιντζερς απέναντι στην Ρος Κάουντι,

με τους κέλτες να μειώνουν έτσι σε απόσταση βολής (2 πόντους) την απόσταση που τους χωρίζει από την κορυφή και την αιώνια αντίπαλό τους.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα του Γιακουμάκη αγωνιζόταν από το 81ο λεπτό και με παίκτη λιγότερο,

λόγω αποβολής του Μπίτον με δεύτερη κίτρινη κάρτα.