You are currently viewing Η Λίβερπουλ ταπείνωσε τη Γιουνάιτεντ με 5-0
Η Λίβερπουλ διέλυσε, σάρωσε, ταπείνωσε και έγραψε ιστορία κόντρα στη Γιουνάιτεντ, καθώς έφυγε από το «Ολντ Τράφορντ» με το επιβλητικό 0-5!

Η Λίβερπουλ διέλυσε, σάρωσε, ταπείνωσε και έγραψε ιστορία κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς έφυγε από το «Ολντ Τράφορντ» με το επιβλητικό 0-5!

Η Γιουνάιτεντ ηττήθηκε από τη Λίβερπουλ με 0-5, με τους κόκκινους να πραγματοποιούν μία μαγική εμφάνιση, ταπείνωσαν την Ομάδα του Σόλσκιερ μέσα στο Ολντ Τράφορντ,

κάνοντας τους οπαδούς να αποχωρούν νωρίς από το γήπεδο.

Με την σημερινή της εμφάνιση η Λίβερπουλ έδειξε σε όλους τη χαοτική απόσταση που τη χωρίζει από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον πιο πειστικό τρόπο,

τη διέλυσε 5-0 στο «Ολντ Τράφορντ» με τον Σαλάχ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Το Θέατρο των Ονείρων έγινε το βράδυ της Κυριακής (24/10) μέρος λαμπρού θριάμβου για την Λίβερπουλ και τόπος ανείπωτου εφιάλτη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μίλησε κανείς για ντέρμπι… αναλυτικά ο θρίαμβος της Λίβερπουλ:

Όπως αναμενόταν, το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά.

Και θα μπορούσε να έχει έχει εντελώς άλλη εξέλιξη αν ο Μπρούνο Φερνάντες δεν έστελνε την μπάλα στην εξέδρα μόλις στο 3’.

Και η «τιμωρία» δεν άργησε να έρθει. Δύο λεπτά αργότερα, η άμυνα της Γιουνάιτεντ πήρε απουσία ο Σαλάχ στην κόντρα είχε άπειρες επιλογές

και έδωσε τελικά πάρε-βάλε στον Ναμπί Κεϊτά που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Η συνέχεια θα ήταν πολύ σκληρή για την ομάδα του Σόλσκιερ, η οποία είχε καλή στιγμή στο 11’ με τον Ράσφορντ αλλά στο 14’ άρχισε να καταλαβαίνει τι θα συμβεί.

Σε εκείνο το σημείο ο Αλεξάντερ-Αρνολντ έφυγε από δεξιά και έκοψε παράλληλα στο ανέβασμα του Ντιόγκο Ζότα, ο οποίος έγραψε το 0–2 σε κενή εστία.

Ο Λουκ Σο προσπάθησε να βάλει την Γιουνάιτεντ στο κόλπο άμεσα αλλά το σουτ του έφυγε έξω (22’)

και η Λίβερπουλ δεν πτοήθηκε όταν έχασε με τραυματισμό τον Μίλνερ (25’).

Στο 29’ ο Αλισον σταμάτησε τον Γκρίνγουντ και τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ήταν ένας «εφιάλτης» για τους γηπεδούχους.

Στο 38’ ο Σαλάχ έκανε το σουτ, η άμυνα της Γιουνάιτεντ απομάκρυνε αλλά η μπάλα πήγε στον Ναμπί Κεϊτά,

ο οποίος την… επέστρεψε στον Αιγύπτιο, ο οποίος εκτέλεσε τον Ντε Χέα.

Κι όμως, το 0-3 δεν ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στις καθυστερήσεις, ο Ντιόγκο Ζότα ταλαιπώρησε ξανά μια ταλαίπωρη άμυνα

και έδωσε κοντά στο πέναλτι στον Σαλάχ [εντυπωσικό ότι ήταν αμαρκάριστος] και εκείνος βρήκε τη γωνία για το 0-4.

Για την Γιουνάιτεντ ήταν μια ανακούφιση το ημίχρονο, όμως η επανάληψη δυστυχώς δεν άργησε.

Όπως δεν άργησε καθόλου η Λίβερπουλ να πετύχει ένα ακόμα γκολ.

Στο 50’ ο Χέντερσον έκανε αδιανόητη μπαλιά με το εξωτερικό στον Σαλάχ και εκείνος παρότι φάνηκε ότι έχασε το κοντρόλ,

τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Ντε Χέα για το 0-5.

Ο υπερηχητικός επιθετικός Σαλαχ έγινε με αυτό τον τρόπο ο πρώτος παίκτης

που πετυχαίνει χατ-τρικ στο Old Trafford σε βάρος της Γιουνάιτεντ στην Premier League.

Στο 52’ ο Ρονάλντο φάνηκε ότι πέτυχε το γκολ της τιμής, αλλά το VAR του είπε «όχι» αφού έδειξε ότι ήταν εκτεθειμένος.

Στο 60’ ο Πογκμπά – που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο – προσπάθησε να κόψει την καριέρα του Κεϊτά και είδε απευθείας κόκκινη.

Την ώρα που οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ αποχωρούσαν μαζικά από το γήπεδο, ο Ντε Χέα απέτρεψε το 6ο γκολ στη σουτάρα του Αλεξάντερ-Αρνολντ

και στο φινάλε ο Καβάνι στάθηκε άτυχος στην προσπάθεια για το γκολ της τιμής αφού το σουτ από κοντά βρήκε στο Ρόμπερτσον

και πήγε στο δοκάρι για να παραμείνει το 0-5 ως το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι με το γκολ του Ρονάλντο (στο 0-4) που δεν μέτρησε (έγινε χρήση του VAR)

αφού ήταν οριακά εκτεθειμένος

και είχαν ευκαιρία στο φινάλε για το γκολ της τιμής με το σουτ του Καβάνι στο δοκάρι στο 83′,

με τους κόκκινους από την πλευρά τους να έχουν καλύτερη στιγμή το σουτ του Αλεξάντερ-Άρνολντ στο 71′ που απέκρουσε εκπληκτικά ο Ντε Χέα,

για να μείνει έτσι το 0-5 μέχρι το φινάλε.

Αποτέλεσμα που υπέγραψε τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα για την Λίβερπουλ απέναντι στην Γιουνάιτεντ

και υποχρέωσε τους κόκκινους διαβόλους να ζήσουν εντός έδρας ματς με μηδέν γκολ ενεργητικό

και πέντε παθητικό μετά από τον Φεβρουάριο του 1955 και το 0-5 από τη συμπολίτισσα Σίτι.