You are currently viewing Η Λειψία επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι
Η Λειψία επικράτησε 2-1 της Σίτι σε ένα αδιάφορο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να τερματίζουν τρίτοι και τους φιλοξενούμενους πρώτοι.

Η Λειψία επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι σε ένα αδιάφορο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να τερματίζουν τρίτοι και τους φιλοξενούμενους πρώτοι.

Αντίο στο Τσάμπιονς Λιγκ είπε η Λειψία … επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι, χάρη στους Σομποσλάι και Σίλβ, σκορ που τη στέλνει στα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League.

Η Λειψία χρειαζόταν καλύτερο αποτέλεσμα από την Μπριζ για να τερματίσει στην 3η θέση του 1ου ομίλου του Champions League.

Απέναντί της βρισκόταν μια βαθμολογικά αδιάφορη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως παρατάχθηκε με ορισμένους βασικούς,

αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα 1-2, που έστειλε τους Γερμανούς στα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League.

Ο αγώνας διεξήχθη σε άδεια “Ρεντ Μπουλ Αρένα” λόγω των περιορισμών στη Γερμανία για τον COVID-19 και χωρίς… προπονητή των γηπεδούχων,

αφού μερικές ημέρες νωρίτερα απολύθηκε ο Τζέσε Μαρς.

Τη θέση του πήρε ως υπηρεσιακός ο Ασίμ Μπάιερλορτσερ και στην πρώτη αποστολή του τα πήγε περίφημα, έστω κι αν οι “πολίτες” παρατάχθηκαν με αρκετούς βασικούς.

O αγώνας:

Η Λειψία μπήκε πιο δυνατά, πίεσε, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της άμυνας και στο 16′ είχε την πρώτη καλή φάση, αλλά ο Στέφεν είχε σωστή αντίδραση στο πλασέ του Λάινερ.

Ο Ντε Μπρόινε ένα λεπτό αργότερα δε βρήκε στόχο στην καλύτερη στιγμή των «Πολιτών» μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και στο 24′ άνοιξαν το σκορ.

Ο Λάιμερ πέρασε ωραία κάθετη στον Σομποσλάι και ο Ούγγρος πλάσαρε σωστά τον Στέφεν για το 1-0.

Οι «Ταύροι» είχαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ,

όμως στο 39′ ο Αντρέ Σίλβα δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Στέφεν.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φόντεν σημάδεψε το δοκάρι του Γκουλάτσι από πλάγια θέση,

ενώ στο φάουλ του Ντε Μπρόινε, ο Ούγγρος κράτησε το μηδέν.

Στην επανάληψη και με την είσοδο του Στέρλινγκ η Σίτι ήταν πιο πιεστική, πίεζε, αλλά Μαχρέζκαι Γκρίλις δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι στην πρώτη τους τελική στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν και δεύτερο γκολ.

Στο 71’, ο Αντρέ Σίλβα βρέθηκε σε θέσης βολής από εξαιρετική ασίστ του Φόρσμπεργκ, πλάσαρε σωστά τον Στέφεν για το 2-0.

Άμεση αντίδραση από τους «Πολίτες», αφού μείωσαν στο 77’. Ο Ζιντσένκο έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μαχρέζ με υπέροχη κεφαλιά βρήκε δίχτυα.

Η πίεση έγινε εντονότερη, αλλά η αποβολή του Γουόκερ χάλασε τα σχέδια της ομάδας του Πεπ.

Ο Αγγλος αμυντικός κλώτσησε τον Αντρέ Σίλβα χωρίς να έχει πρόθεση να βρει τη μπάλα και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Λειψία πήρε το πολύτιμο τρίποντο.