You are currently viewing Λαμία-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1, με τρομερό σουτ του Σάλιακα

Λαμία-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1: Με ένα τρομερό σουτ του Σάλιακα στο 54′ οι Ηπειρώτες νίκησαν στο Πανθεσσαλικό την ομάδα της Φθιώτιδας και έπιασαν τον ΠΑΟΚ στην τρίτη θέση!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε την Λαμία με 1-0, με ένα τρομερό σουτ του Σάλιακα , παιχνίδι με το οποίο… έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Το νικητήριο γκολ ήρθε από τα πόδια του Σάλιακα, στο 54’, ο οποίος με ένα φοβερό βολέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαραβέλη.

Σε ένα «φτωχό» ματς, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν εκείνος που είχε τις καλύτερες και λιγοστές φάσεις για γκολ,

με το «τρίποντο» στον Βόλο να συνιστά την τρίτη του εκτός έδρας φετινή επιτυχία και ισάριθμη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η Λαμία είχε τον Γκαραβέλη στο τέρμα, δεξί μπακ τον Προβυδάκη κι αριστερό τον Μαρτίνεθ. Στόπερ οι Αντέτζο, Τζανετόπουλος

και στα χαφ οι Γκέντσογλου, Μπεχαράνο. Οι Ρόμανιτς, Ταϊρόν έπαιξαν αριστερά και δεξιά, αντίστοιχα και ο Νούνιες κοντά στον Τσούκαλο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τον Λοντίγκιν στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Σάλιακας κι αριστερό ο Πίρσμαν. Στόπερ οι Εραμούσπε, Κάργας,

στα χαφ οι Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, αριστερό χαφ ο Μπρένερ και δεξί ο Σνάιντερ, ενώ ο Μορέιρα πλαισίωνε τον Περέα.

Ο αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο είναι από τα 45λεπτα του πρωταθλήματος που θα ξεχαστούν γρήγορα, καθώς δημιουργήθηκαν ελάχιστες καλές φάσεις στις δύο εστίες.

Ενδεικτικό είναι ότι η Λαμία στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε καμία τελική στο παιχνίδι.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι έγινε στο τέταρτο λεπτό.

Ο Περέα δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση, ωστόσο ο Γκαραβέλης μπλόκαρε δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα,

ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ένα επικίνδυνο γύρισμα του Σάλιακα πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Η Λαμία είχε την κατοχή της μπάλας, ιδίως στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με βαθιές μπαλιές, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στο 24′ ο Καραχάλιος έκανε ένα μακρινό και ιδιαίτερα φιλόδοξο σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε πολύ κοντά στο να πάρει το προβάδισμα στο 31ο λεπτό.

Ο Σάλιακας μοίρασε κάθετα στον Γερμανό μεσοεπιθετικό μέσα στην περιοχή, αυτός έκανε στροφή 180 μοιρών με το κορμί του και έκανε το σουτ,

με τον Γκαραβέλη να εκτινάσσει το κορμί του και να απομακρύνει.

Μετά από την ευκαιρία του Σνάιντερ δεν δημιουργήθηκε κάποια τελική προσπάθεια από τις δύο ομάδες,

με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο επικρατούσε ο ίδιος αργός ρυθμός, μόνο που σύμφερε τους φιλοξενούμενους που βρήκαν το γκολ,

στην πρώτη τους τελική στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σάλιακα.

Η πρώτη τελική για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου έγινε στο 50′ με τον Τιρόνε, ωστόσο η μπάλα πήγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

Στο 54’, όμως, ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ. Ο Καραχάλιος πάσαρε δεξιά, ο Ρόμανιτς δεν μπόρεσε ν’ απομακρύνει, ο Σάλιακας πήρε τη μπάλα,

προχώρησε 2-3 μέτρα κι εκτός περιοχής εξαπέλυσε ένα δεξί σουτ

κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Γκαραβέλη για το 0-1!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το 75ο λεπτό, καθώς σταδιακά ο ΠΑΣ Γιάννινα χαμήλωνε την άμυνά του

και περίμενε τη Λαμία.

Στο 79′ η μπάλα βρήκε στα πόδια του Παπαπέτρου, λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα και ο διαιτητής διέκοψε, ως όφειλε το παιχνίδι.

Το γύρισμα το έκανε ο Μπεχαράνο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν, έπειτα από παρέμβαση του Καραχάλιου.

Στο 80’, μάλιστα, σουτ του Λώλη κατέληξε στα χέρια του Γκαραβέλη.

Ο ΠΑΣ έδειχνε πιο πιθανό να πετύχει δεύτερο γκολ στην αντεπίθεση, αλλά σπατάλησε όλες τις προϋποθέσεις,

ενώ η Λαμία, πάλι σε ένα ουδέτερο γήπεδο ήταν εξαιρετικά ακίνδυνη.