You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδος: Πήγασος Πολίχνης – Φοίνικας Σύρου 2-3
Ο Φοίνικας Σύρου δυσκολεύτηκε, αλλά κέρδιζε με 2-3 σετ τον Πήγασο Πολίχνης. Και προκρίθηκε στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Φοίνικας Σύρου το τελευταίο καιρό ήταν σε τρομερή κατάσταση. Αφού προερχόταν από την τεράστια νίκη στο πρωτάθλημα επί του Παναθηναικού. Αλλά αντιμετώπισε τον Πήγασο Πολίχνης, ομάδα της Α2 στο βόλλευ.  Όχι μόνο κοίταξε στα μάτια τους Συριανούς, αλλά πήγε το ματς και σε 5ο σετ. Όμως εκεί μίλησε η ποιότητα των τυπικά φιλοξενούμενων. Έτσι και έφτασαν στο 2-3 στα σετ, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Το πρώτο σετ οι δύο ομάδες, μπήκαν πολύ δυνατά, αφού καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Ωστόσο στο 15-15, οι Θεσσαλονικείς με έναν απίστευτο Εφραιμίδη προηγήθηκαν με 20-15 και διαμόρφωσαν το 25-18, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι Νησιώτες μπήκαν με σοβαρότητα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 5-11. Ωστόσο για ακόμα μία φορά οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και μείωσαν στο πόντο σε 12-13. Αλλά οι Συριανοί με εκπληκτικές άμυνες και απίστευτη αποτελεσματικότητα στο σερβίς έκαναν το 25-18 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Σύρου με απίστευτο σερβίς και για ακόμα ένα σετ πολύ καλές άμυνες έφτασαν να προηγούνται με 17-21. Και διαμόρφωσαν το 21-25.

Στο τέταρτο σετ χαλάρωσαν πολύ οι φιλοξενούμενοι, με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να το εκμεταλλευτούν και με όλους τους παίκτες να τα δίνουν όλα έφτασαν στο 21-25 και στο 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ η ομάδα του Πήγασου Πολίχνης κατάφερε να προηγηθεί σε 10-8. Έτσι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλο. Ωστόσο οι Συριανοί σοβαρεύτηκαν και με ένα σερι 7-0 έκαναν το 10-15 και προκρίθηκαν στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.