You are currently viewing Κύπελλο Ελλάδος: Πανηγυρικά στους 16 η Κηφισιά!
Η Κηφισιά έκανε το μεγάλο μπαμ, αφού επικράτησε με 1-0 τον Απόλλων Σμύρνης. Και πέρασε στις 16 καλύτερες ομάδες στο Κύπελλο Ελλάδος.

Η Κηφισιά έγραψε ιστορία. Αφού στο πρώτο επαγγελματικό αγώνα. Πέτυχε μία από τις πιο σπουδαίες νίκες, απέναντι στον Απόλλων Σμύρνης ομάδα της Super League 1. Και πέρασε πανηγυρικά στους 16 της διοργάνωσης.

Η Κηφισιά δεν φοβήθηκε καθόλου το συγκεκριμένο αντίπαλο. Καθώς στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, είχε τη κατοχή της μπάλας, είχε τις μεγάλες ευκαιρίες του αγώνα. Με μία από αυτές, να είναι στο 84ο λεπτό του παιχνιδιού με τον Καλλέργη. Ωστόσο ο ίδιος, ήταν αυτός που στο 89ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρματα στην αναμέτρηση.

Έτσι στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση, ώστε να το στείλουν στη παράταση. Αλλά δεν μπόρεσαν το βρουν και οι γηπεδούχοι με το τέλος του αγώνα, πανηγύρισαν με τη ψυχή τους αυτό το τεράστιο κατόρθωμα, όπου είναι η μεγάλη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Από την άλλη η ομάδα του Φέστα, ήταν αγνώριστη και δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα. Έτσι αυτό έχει ως αποτέλεσμα να παραμείνει από πολύ νωρίς εκτός από το Κύπελλο Ελλάδος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Νίκος Κούστας): Μιχελής, Πριόνας, Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Οικονομίδης (80΄ Παπασάββας), Ντοριβάλ, Καλλέργης, Πρίτσας, Τετέι (72΄ Παυλάκης), Καραγκούνης (61΄ Κρητικός)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Βιτλής, Ντεντάκης, Ντομίνγκες (84΄ Παμλίδης), Μπρούνο Άλβες (46΄ Κάστρο), Φατιόν (46΄ Τσιλούλης), Παπαγεωργίου (46΄ Κραγιόπουλος), Ματέι, Φαν Λα Πάρα, Σαχλί (70΄ Ιωαννίδης), Ντάουντα