You are currently viewing Κολομβία: Το στήσιμο του αιώνα- με γκολ στο 95′και 96’
Κολομβία: Το... στήσιμο του αιώνα, στην Β' Εθνικής Κολομβίας συνέβησαν απίστευτα πράγματα - Άνοδος με γκολ στο 95′ και το 96’.

Κολομβία: Το… στήσιμο του αιώνα, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Κολομβίας συνέβησαν απίστευτα πράγματα – Άνοδος με γκολ στο 95′ και το 96’.

Σκάνδαλο στην Κολομβία με το στήσιμο του αιώνα αφού συνέβησαν απίστευτα πράγματα – Άνοδος με γκολ στο 95′ και το 96’ των καθυστερήσεων.

Ο καθοριστικός αγώνας ανόδου στην 1η κατηγορία της Κολομβίας εξελίχθηκε σε παρωδία.

Δείτε ακολούθως το στήσιμο:

Η ομάδα που κέρδισε εν τέλει τον προβιβασμό, Ουνιόν Μαγκνταλένα, μαζί με την αντίπαλό της στο τελευταίο ματς, Γιανέρος, δεν κράτησαν ούτε τα προσχήματα,

προκαλώντας σάλο με τον τρόπο που σημειώθηκε το τελικό 1-2.

Συγκεκριμένα, η Ουνιόν βρισκόταν πίσω στο σκορ μέχρι το 95ο λεπτό και την ίδια ώρα, η Φορταλέζα παρά την ήττα της από τη Μπογκοτά στο άλλο παιχνίδι,

διατηρούσε την πρωτιά που εξασφάλιζε την άνοδο.

Τι συνέβη όμως στα… χασομέρια των καθυστερήσεων;

Αρχικά στο 90’+5′ ο Ίθαν Γκονζάλες ισοφάρισε σε 1-1 τελειώνοντας οριστικά τις ελπίδες των γηπεδούχων και πλέον η Ουνιόν Μαγκνταλένα,

χρειάζονταν ένα γκολ για να πάρει αυτή την άνοδο και το πέτυχε δευτερόλεπτα αργότερα.

Μόνο που όπως μπορείτε να δείτε στα βίντεο που ακολουθούν 9 από τους 11 παίκτες της Γιανέρος,

όχι απλά δεν έκαναν τίποτα για να αποσοβήσουν το γκολ,

αλλά άφησαν προκλητικά τους αντιπάλους τους να φτάσουν μέχρι την εστία τους!

… σε μια απροκάλυπτα «συνεννοημένη» φάση.

Το περιστατικό σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στην Ένωση Ποδοσφαιριστών Κολομβίας, αλλά και από διεθνείς Κολομβιανούς αστέρες,

όπως ο Χουάν Κουαδράδο και ο Ματίας Ουρίμπε της Πόρτο, οι οποίοι έκαναν λόγο για «ντροπή» για το ποδόσφαιρο της χώρας τους.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της αδικημένης Φορταλέζα, Νέλσον Φλόρες, δήλωσε με δάκρυα στα μάτια:

«Δεν ντρέπομαι να κλάψω, γιατί νιώθω ότι με κλέβουν», είπε.

«Μπορούμε να χάσουμε, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο».