You are currently viewing Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, νίκησε εύκολα τα Χανιά!
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα στην έδρα του 79-51 τα Χανιά. Και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League γυναικών.

Ο Ολυμπιακός στις γυναίκες, μετά το μεγάλο θρίαμβο από την κατάκτηση του Κυπέλλου επί του Μοσχάτου. Έτσι κατάφερε σήμερα, να φτάσει εύκολα στην νίκη επί των Χανίων με 79-51. Με αποτέλεσμα να βρεθεί για ακόμα μία φορά στους τελικούς της A1.

Το παιχνίδι πάντως, δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για την ομάδα του Ολυμπιακού. Καθώς λίγο η χαλάρωση και λίγο το ότι υποτιμήσαν την ομάδα των Χανιών. Κατάφεραν οι Κρητικές να πάρουν ένα προβάδισμα της τάξεως των 9 πόντων με 2-11.

Ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτριες του Ζίμπαρτς, σοβαρεύτηκαν, έκαναν πολύ λίγα λάθη, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 12-0 και να προηγηθεί με 14-11 και το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γυπεδούχες συνέχιζαν στο ίδιο ρυθμό, αφού είχαν τρομερή αποτελεσματικότητα στα σουτ δύο, αλλά και τριών πόντων. Και έτσι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου μέρους με 40-24.

Στη τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ καλά, αφού με πολλά εύστοχα σουτ τριών πόντων, κατάφεραν να ψαλιδίζουν τη διαφορά στο -12 και στο 55-43, όπου ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Ερυθρόλευκες για να μην κινδυνέψουν για τη νίκη, σοβαρεύτηκαν αύξησαν την άμυνα τους, με αποτέλεσμα εν τέλι να φτάσουν στο τελικό 79-51. Και να πάρουν αυτή τη νίκη, ώστε να προκριθούν στο τελικό του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 40-24, 55-43, 79-51

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 12, Σταμολάμπρου 16(2), Σταμάτη 14(4), Αλεξανδρή 6, Σύρρα 2, Δίελα 10(1), Βαμβακά 5, Βίτολα 4, Χάμπλιν 10.

ΟΑ Χανίων (Σόφτσης): Τζουγκράκη 6(2), Σαλιάι 8(2), Πούλινς 10, Τσιχλάκη 2, Οικονομάκη, Ντέλιτς 18(2), Χάρις 7.