You are currently viewing Καλύτερος αλλά άτυχος ο Παναθηναϊκός 0-0 με ΠΑΣ
Καλύτερος ο Παναθηναϊκός αλλά άστοχος και άτυχος και ήρθε ισόπαλος 0-0 απέναντι στην ομάδα του  ΠΑΣ στους Ζωσιμάδες χάνοντας και τον Χουανκάρ

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός αλλά άστοχος και άτυχος και ήρθε ισόπαλος 0-0 απέναντι στην ομάδα του  ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες χάνοντας και τον Χουανκάρ με κόκκινη.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ήταν καλύτερος Ζωσιμάδες από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά η αστοχία των πρασίνων και η ατυχία ήταν ένας παράγοντας που έφυγε με την λευκή ισοπαλία 0-0.

Άλλος ένας παράγοντας που δεν βοήθησε το τριφύλλι ήταν η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Χουάνκαρ στο 80’,

ο οποίος χάνει το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στην λευκή ισοπαλία στο αποψινό ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες .

Ο Παναθηναϊκός με την ημερινή του εμφάνιση ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους Ηπειρώτες,

αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσίωσαν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Σαν σημαντικότερη φάση ήταν το δοκάρι του Μαουρίσιο στο 31’.

Βέβαια έχουν και έναν λόγω να τα έχουν με τον διαιτητή της αναμέτρησης, του Ούγγρου Βαντ Ιστβαν, που εξάντλησε την αυστηρότητά του στην αποβολή του Χουάνκαρ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα ,

με σκοπό να πιέσει ψηλά, να κλέψει μπάλες, να παίξει με τη μπάλα κάτω και να προσπαθήσει να βρει από νωρίς ένα γρήγορο γκολ με το οποίο θα έπαιρνε το προβάδισμα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, όπως συνηθίζει, περίμενε καλά οργανωμένος πίσω από τη μπάλα σε άμυνα χώρου,

αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρέσινγκ του τριφυλλιού

Οι πράσινοι απείλησαν αρχικά με τον Μαουρίσο που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν στο 31’,

ενώ εν συνεχεία μια εξαιρετική στιγμή με τον Αϊτόρ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Χουάνκαρ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Πας από την άλλη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο δίχως ούτε μία υποσχόμενη ευκαιρία για γκολ.

Οι Ηπειρώτες πήγαν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων έχοντας ως σύμμαχο την τύχη, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς ανώτερος και κυρίαρχος,

χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα , έχοντας υπέρ του την κατοχή (67%-33%), 6-2 τελικές και κόρνερ .

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου…

ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα του και είχε λίγο καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας,

ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Αϊτόρ να αστοχεί από τη μικρή περιοχή μετά από ωραία σέντρα του Κώτσιρα (62’).

Ο χρόνος περνούσε και η ομάδα του τριφυλλιού άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κόπωσης με τον ρυθμό του αγώνα να πέφτει μετά το 65.

Στο 80’λεπτό της αναμέτρησης τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν, καθώς ο Χουάνκαρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα,

από τον Ούγγρο διαιτητή Βαντ Ιστβαν για χτύπημα του Ισπανού στον Περέα.

Άλλη μία προσπάθεια του Χατζηγιοβάνη στο 89’ μετά από ωραίο σουτ ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ μπλόκαρε σωτήρια το σουτ

που είχε μπει στην περιοχή από κάθετη πάσα του Βιτάλ, στην τελευταία υποσχόμενη ευκαιρία του ματς.