You are currently viewing Κακή εμφάνιση η Εθνική με Μαυροβούνιο και ήττα 1-0
  • Post category:WORLD CUP
  • Post author:

Η Εθνική μας στο δεύτερο φιλικό με προπονητή τον Πογετ είχε μία κακή εμφάνιση και ηττήθηκε 1-0 από την ομάδα του Μαυροβούνιου.

H Εθνική μας έδειξε σήμερα άλλο πρόσωπο στη σημερινή φιλική αναμέτρηση με το Μαυροβούνιο και ηττήθηκε με 1-0, με μία κακή εμφάνιση συνολικά,

χωρίς καν τελική στην αντίπαλη εστία.

Η νέα Εθνική της εποχής Γκουστάβο Πογέτ όπως όλοι γνωρίζαμε θα χρειαστεί πάρα πολλή δουλειά,

ώστε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επιστρέψει στο δρόμο των επιτυχών.

Στο δεύτερο φιλικό της με προπονητή τον Πογετ, η γαλανόλευκη έβγαλε απέναντι στους Μαυροβούνιους τις μεγάλες της αγωνιστικές παθογένειες

και ηττήθηκε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-0.

Κορυφαίος της Εθνικής μας ο πορτιέρο μας Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ο οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Ο προπονητής μας παράταξε την Εθνικής χωρίς να αλλάξει κάτι στη διάταξη με την οποία παρατάχθηκε η Ελλάδα κόντρα στη Ρουμανία,

αλλά  με τέσσερις αλλαγές προσώπων , τους Λύρατζη, Μπακασέτα, Δουβίκα και Παυλίδη αντί των Ρότα, Μάνταλου, Λημνιού και Γιακουμάκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπήκε δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο  όπως το προηγούμενο φιλικό

και δεν μπόρεσε να απειλήσει ούτε μια φορά την εστία του Μιγιάτοβιτς,

ενώ αντίθετα οι παίκτες του Μαυροβούνιου είχε αρκετές καλές στιγμές μπροστά στην εστία του Βλαχοδήμου,

παρουσίασε ένα σύνολο που είχε τουλάχιστον ένα πλάνο από την αρχή ως το τέλος -να πιέσει έντονα και να παίξει πολύ δυνατά- και δικαιώθηκε για αυτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές ευκαιρίες, με ένα απευθείας φάουλ του Γιόβετιτς στο 30′ και ένα πολύ δυνατό σουτ του Όσμαϊτς ένα λεπτό μετά,

τα οποία έδιωξε αμφότερα ο Βλαχοδήμος.

Η Εθνική μας είχε να δείξει μόνο καλές αμυντικές προσπάθειες.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα προσπάθησε να μπει δυναμικά και φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Μπόρεσε και είχε  περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της και έψαχνε καλύτερα διαδρόμους προς την εστία του Μιγιάτοβιτς σε σχέση με το 1ο ημίχρονο.

Προσπαθώντας να πιέσει και να ανέβει μέτρα στο γήπεδο προς την περιοχή του Μαυροβούνιου αφήνοντας μεγαλύτερα κενά στην άμυνα.

Σε μία από τις πρώτες αντεπιθέσεις των γηπεδούχων στην επανάληψη, κατάφεραν και βρήκαν το γκολ που έψαχναν.

Ήταν η αντεπίθεση του 59ου λεπτού, όταν ο Εράκοβιτς βρήκε χώρο, έβγαλε μια ωραία κάθετη μπαλιά ανάμεσα στα στόπερ,

ο Όσμαϊτς ήταν αυτός που έκανε την κίνηση και με ωραίο πλασέ έγραψε το τελικό 1-0.

Ο τεχνικός της Εθνικής μας στο επόμενο λεπτό προχώρησε στις πρώτες αλλαγές στο παιχνίδι,

καθώς έριξε στο ματς τους Χατζηγιοβάνη, Μάνταλο και Γιακουμάκη, κάνοντας τις  πρώτες του παρεμβάσεις στον αγώνα.

Οι αλλαγές δημιούργησαν την πρώτη και μοναδική ευκαιρία της Εθνικής μας..

στο 67′ όταν ο Μπακασέτας σέντραρε από αριστερά και ο Γιακουμάκης είχε μια κοντινή κεφαλιά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Βλαχοδήμος γλίτωσε το 2-0 σε μια μεγάλη ευκαιρία του Σίπτσιτς, ενώ μέχρι το φινάλε,

μοναδική αξιοσημείωτη φάση ήταν ένα καλό σουτ του Πέλκα, μισό μέτρο άουτ, στις καθυστερήσεις.