You are currently viewing Ήττα Ολυμπιακού 72-96 από τη Μονακό-Τζέιμς από τα παλιά
Ήττα Ολυμπιακού 72-96 από τη Μονακό με Τζέιμς από τα παλιά και ισοφάρισε στο 1-1 τη σειρά των playoffs της EuroLeague.
  • Post category:EUROLEAGUE
  • Post author:

Ο Μάικ Τζέιμς από τα παλιά που πήρε φωτιά στην τρίτη περίοδο, και υποχρέωσε σε ήττα Ολυμπιακού μέσα στο ΣΕΦ με 72-96 από την Μονακό ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των playoffs της EuroLeague.

Η πρόκριση του Ολυμπιακού για το Βελιγράδι περνάει από τον Μόντε Κάρλο.

Στην σημερινή αναμέτρηση από την μία τα πολλά λάθη και από την άλλη έκρηξη του Τζέιμς στο δεύτερο μέρος

λύγισαν τον Ολυμπιακό,

ο οποίος ηττήθηκε 96-72 και πλέον θέλει τουλάχιστον μία νίκη στο Μονακό, προκειμένου να μην αποκλειστεί.

O Μάικ Τζέιμς φαίνεται να μετέτρεψε τον αγώνα προσωπική υπόθεση στην τρίτη περίοδο του Game 2 απέναντι στον Ολυμπιακό,

ο οποίος ανέλαβε δράση για την Μονακό και την οδήγησε επιθετικά.

Μπορεί από την αρχή του παιχνιδιού να ήταν άφαντος αλλά από την τρίτη περίοδο και μετά θύμισε τον κυρίαρχο γκαρντ που όλοι ξέρουμε.

Ο Τζέιμς ήταν… on fire στην τρίτη περίοδο και έδωσε τεράστια ώθηση στην Μονακό με προσωπικό ρεσιτάλ στην επίθεση.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος σκόραρε 2 πόντους, ενώ στην τρίτη περίοδο σταμάτησε στους 16, έχοντας 2/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα,

με την Μονακό να προηγείται με 16 πόντους του Ολυμπιακού (69-53), με το πέρας της τρίτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες δεν παρουσίασαν καθόλου καλή εικόνα στο δεύτερο ματς των πλέι οφ χάνοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Η σημερινή ήττα από τη Μονακό στο Game 2 της σειράς με 24 πόντους διαφορά (82-96)

ισοδυναμεί με την 3η μεγαλύτερη εντός έδρας στην EuroLeague.

Συγκεκριμένα είχαν γνωρίσει άλλες δύο φορές εντός έδρας ήττα με 24 πόντους διαφορά

και πιο συγκεκριμένα από την Αρμάνι Μιλάνο με 99-75 τη σεζόν 2018-19

όπως επίσης και από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 93-69 τη σεζόν 2003-04.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96