You are currently viewing Ιταλία: Κατέκτησε τη 3η θέση στο Nations League!
Η Ιταλία ήταν η νικήτρια με 2-1 στο μικρό τελικό του Nations League, με το Βέλγιο. Έτσι έβαλε στα ταμεία της το ποσό των 8.000.000 ευρώ.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Καθώς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να διαφυλάξουν τις άμυνες τους και να μην δεχτούν κάποιο τέρμα. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία όμως, την είχαν οι Βέλγοι με το Σαλεμάκερς, όπου το σουτ του χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ καλύτερο από το πρώτο. Αφού οι Ιταλοί μπήκαν πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν μόλις στο 46ο λεπτό με σκόρερ τον Μπαρέλα. Στη συνέχεια, αύξησαν και άλλο τη πίεση τους οι παίκτες των Αντζούρι. Και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρουν άλλο ένα τέρμα, αυτή τη φορά στο 64ο λεπτό με το Μπεράρντι από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Στη συνέχεια οι Βέλγοι προσπάθησαν να ανεβάζουν στροφές μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν το σκορ σε 2-1 στο 86ο λεπτό με σκόρερ τον Ντε Κετέλαρε.

Έτσι αυτό το 2-1, παρέμεινε μέχρι το φινάλε. Με τους Ιταλούς να φτάνουν στη νίκη και στη κατάκτηση της 3ης θέσης στο Nations League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων είναι οι εξής:

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Ατσέρμπι, Μπαστόνι, Έμερσον, Μπαρέλα (71′ Κριστάντε), Λοκατέλι, Πελεγκρίνι (70′ Ζορζίνιο), Μπεράρντι (90+1΄ Μπεράρντι), Κιέζα (90+2′ Μπερναρντέσκι), Ρασπαντόρι (65′ Κεν)

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγιέρ, Βερτόνγκεν, Καστάνιε, Βίτσελ, Τίλεμανς (59′ Ντε Μπρόινε), Σαλμάκερς (59′ Ντε Κετελάρ), Βανάκεν, Καράσκο (87′ Τροσάρ), Μπατσουαγί