You are currently viewing Nations League: Στον τελικό η Γαλλία, με εκπληκτική ανατροπή επί του Βελγίου (3-2)
Nations League: Απίθανα πράγματα στον δεύτερο ημιτελικό, με την πρωταθλήτρια κόσμου να επικρατεί 3-2 του Βελγίου με ανατροπή!

Nations League: Απίθανα πράγματα στον δεύτερο ημιτελικό, με την πρωταθλήτρια κόσμου να επικρατεί 3-2 του Βελγίου παρότι βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη! Την Ισπανία θα αντιμετωπίσουν οι “τρικολόρ” στον τελικό, την Κυριακή…

Οι Βέλγοι είχαν απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο του δεύτερου ημιτελικού του Nations League. Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Ντε Μπρόινε λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ όμως τον σταμάτησε ο Γιορίς. Στο 31’ ο Κουντέ πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Αζάρ. Ομως έξι λεπτά αργότερα οι “κόκκινοι διάβολοι” πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Καράσκο μπήκε από αριστερά στην περιοχή και υπό την πίεση του Παβάρ σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γιορίς που αιφνιδιάστηκε (1-0). Και τρία λεπτά αργότερα ο Λουκάκου αφού άδειασε ωραία τον Ερνάντες και από πλάγια θέση με άπιαστο σουτ εκτέλεσε τον γκολκίπερ των Γάλλων για το 2-0.

Οι τρικολόρ όμως δεν τα παράτησαν και μπήκαν μεταμορφωμένοι στην επανάληψη. Στο 58’ ο Εμπαπέ γύρισε στον Γκριεζμάν, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία. Ωστόσο η Γαλλία μείωσε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Εμπαπέ βρήκε τον Μπενζεμά και ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης με δυνατό σουτ νίκησε τον Κουρτουά. Στο 69’ οι Γάλλοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκριεζμάν από τον Τίλεμανς. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Εμπαπέ φέρνοντας το ματς στα ίσια (2-2).

Η Γαλλία λίγο έλειψε να φτάσει στην ολική ανατροπή στο 77’, ενώ στο 80’ ο Γκριεζμάν σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο. Η ανατροπή όμως επιτεύχθηκε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Aφού πρώτα ο Πογκμπά εκτέλεσε φάουλ από μεγάλη απόσταση με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κουρτουά. Mετά από μερικά δευτερόλεπτα ο Τέο Ερνάντεζ έπιασε τρομερό σουτ με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα!

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Ντεναγέρ, Βερτόνχεν, Καστάνιε, Βιτσέλ, Τίλεμανς, Καράσκο, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου, Εντέν Αζάρ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιορίς, Κουντέ, Βαράν, Λικά Ερναντέζ, Παβάρ, Πογκμπά, Ραμπιό, Τεό Ερναντέζ, Μπενζεμά, Γκριεζμάν, Εμπαπέ