You are currently viewing Ισπανία: Πρόκριση στον τελικό με γκολ στη παράταση
Ισπανία: Κατάφερε και πήρε την πρόκριση στον τελικό με γκολ στη παράταση, νικώντας 1-0 τους μαχητικούς Ιάπωνες.

Οι Ισπανία τα κατάφερε νικώντας με 1-0 την μαχητική Ιαπωνία, έστω και εάν χρειάστηκαν 120 λεπτά και πήρε την πρόκριση.

Υπερασπίζοντας τον τίτλο του φαβορί προκρίθηκε στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των ανδρών,όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο με αντίπαλο την Βραζιλία, η οποία νωρίτερα σήμερα απέκλεισε στα πέναλτι το Μεξικό.

Ο Μάρκο Ασένσιο της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτός, που μπήκε σαν αλλαγή, και λύτρωσε τη «φούρια ρόχα».

Με μία φαλτσαριστή σουτάρα του στο 115′, η Ισπανία κέρδισε 1-0 την Ιαπωνία, παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου.

Πλέον, στην Γιοκοχάμα η κάτοχος του θεσμού, Βραζιλία, θα επιχειρήσει να διατηρήσει τον τίτλο της. Έναν τίτλο που ο 38χρονος Ντάνι Άλβες κυνηγάει όσο τίποτα άλλο.

Οι Ισπανοί πάλι, θέλουν να προσθέσουν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο τους στο ποδόσφαιρο. Πρώτη και μοναδική τους επιτυχία στους Ολυμπιακούς της Βαρκελώνης το 1992.

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους μέσα στην καλά στημένη και οργανωμένη άμυνα της Ιαπωνίας.

Το ματς στην κανονική του διάρκεια έληξε χωρίς γκολ και στην παράταση ο Ασένσιο έδωσε τη λύση και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση.