You are currently viewing Η Ίντερ έριξε νέα τριάρα στη Ρόμα (3-1)

Πάρτι της Ίντερ που έριξε  νέα τριάρα και επιβλήθηκε της Ρόμα με 3-1 στο Meazza και πήρε κεφάλι +1 από την Μίλαν.

Τρένο για πρωτάθλημα η Ίντερ η οποία έριξε νέα τριάρα αυτή τη φορά τη Ρόμα, ξεπερνώντας άλλο ένα εμπόδιο στον δρόμο προς το σκουντέτο.

Η επιστροφή του Μουρίνιο στο Μιλάνο, εάν και χειροκροτήθηκε κατά την είσοδό του στο γήπεδο, δεν ήταν όπως την περίμενε,

αφού η ομάδα ηττήθηκε  με 3-1 και ουσιαστικά έχασε όποια ελπίδα είχε για να προσπεράσει την Γιουβέντους

και να πάρει την 4η θέση του Champions League.

Οι Nerazzurri κατάφεραν και επιβλήθηκαν σχετικά άνετα με 3-1. Έτσι, γιορτάζουν τη 2η νίκη τους σε βάρος των Giallorossi στο φετινό πρωτάθλημα. Επίσης, αν και μετράνε τον ίδιο αριθμό αγώνων με την Μίλαν, έχουν καταφέρει να τη προσπεράσουν με 1 βαθμό.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ….

η Ρόμα ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και την κυκλοφορία του αγώνα,

αλλά η Ίντερ ήταν αυτή που έκανε την πρώτη φάση στο 18’ με σουτ του Τσαλχάνογλου από τα 25 μέτρα το οποίο απέκρουσε ο Ρούι Πατρίσιο.

Δύο λεπτά μετά με τον ίδιο τρόπο απείλησε για τους φιλοξενούμενους ο Μχιταριάν αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 29’ η Ρόμα βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Μαντσίνι πέρασε μόλις έξω..

με τον Χαντάνοβιτς που έμεινε και σε αυτή τη φάση όρθιος.

Στο επόμενο λεπτό ο Τσαλχάνογλου έβγαλε στον χώρο τον Ντούμφρις και εκείνος πλάσαρε στο τετ-α-τετ τον Ρούι Πατρίσιο ανοίγοντας το σκορ.

Η Ιντερ πάτησε σαφώς καλύτερα μετά το 1-0

και πήγε στα αποδυτήρια με 2-0 χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ από τον Μπρόζοβιτς,

ο οποίος πήρε από τον Πέρισιτς και με καταπληκτική ενέργεια και πλασέ όσο πιο… παραθυράκι γινόταν,

χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πορτογάλο πορτιέρο της Ρόμα.

Στην αρχή του δευτέρου ημίχρονο κι συγκεκριμένα στο 52’ όλα τελείωσαν οριστικά υπέρ της Ίντερ,

η οποία κατάφερε και πέτυχε και 3ο γκολ, με κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες έπειτα από κόρνερ του Τσαλχάνογλου για να γίνει έτσι το 3-0.

Τα λεπτά περνούσαν σε ένα διαδικαστικού χαρακτήρα όπως φαινόταν,

με τη Ρόμα να βρίσκει το γκολ της τιμής με τον Μκιταριάν στο 85ο λεπτό για το τελικό 3-1.