You are currently viewing Η Γουότφορντ συνέτριψε την Γιουνάιτεντ με 4-1
Η Γουότφορντ συνέτριψε την Γιουνάιτεντ με 4-1 και πανηγύρισε μία ιστορική νίκη, με τους κόκκινους να γνωρίζουν την πέμπτη ήττα τους .

Η Γουότφορντ συνέτριψε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4-1 και πανηγύρισε μία ιστορική νίκη στο “Vicarage Road” με τους κόκκινους να γνωρίζουν την πέμπτη ήττα τους στα επτά τελευταία παιχνίδια της .

Η Γουότφορντ βύθισε ακόμη περισσότερο στην εσωστρέφεια τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία συνέτριψε με 4-1 στο «Βίκαρατζ Ρόουντ»,

στο πιθανότατα τελευταίο παιχνίδι του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στον πάγκο των «κόκκινων διαβόλων».

Κι όμως υπάρχει μεγαλύτερη κατηφόρα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Σόλσκιερ αδυνατεί να βρει γιατρικό για τα προβλήματα που ταλανίζουν τον σύλλογο και οι Κόκκινοι Διάβολοι,

παιχνίδι με παιχνίδι, βυθίζονται όλο και περισσότερο στην εσωστρέφεια αλλά και στον βαθμολογικό πίνακα.

Αυτή τη φορά πάντως η ήττα ήρθε με… στόμφο, αφού η Γουότφορντ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους φιλοξενούμενους,

εισχώρησε βαθιά το… κεντρί της από την πρώτη στιγμή και τελικά τους συνέτριψε 4-1,

με τις Σφήκες να παίρνουν εμφατικά το τρίποντο και την Γιουνάιτεντ να αναζητά επειγόντως λύση στα ερωτηματικά.

H αναμέτρηση:

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρεμένο για την Γουότφορντ και εφιαλτικό για την Γιουνάιτεντ,

με την ομάδα του Σόλσκιερ να βλέπει τον Νταβίντ Ντε Χέα να κάνει μεν δύο αποκρούσεις σε εκτελέσεις πέναλτι μέσα σε λίγα λεπτά αλλά να πηγαίνει στα αποδυτήρια με δύο γκολ στην πλάτη.

Ο Ισπανός κίπερ κράτησε όρθια την ομάδα του στην εκκίνηση όταν απέκρουσε το πρώτο πέναλτι του Σαρ στο 7ο λεπτό

και το δεύτερο του ίδιου παίκτη στο 11ο (διέταξε επανάλυψη της εκτέλεσης ο διαιτητής αφού είχαν μπει παίκτες και των δύο ομάδων στη μεγάλη περιοχή νωρίτερα από το προβλεπόμενο),

όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Ρανιέρι τον εκτέλεσαν δις.

Στο 28ο λεπτό ο Κινγκ έγραψε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής από ασίστ του Ντένις,

ενώ στο 44′ ο Φεμένια τρύπησε την άμυνα των κόκκινων διαβόλων από τα δεξιά και ο Σαρ έκανε το 2-0 με δεξί διαγώνιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή,

που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σόλσκιερ έκανε διπλή αλλαγή με την είσοδο των Μαρσιάλ και Φαν ντε Μπέεκ,

με τον Ολλανδό να τον δικαιώνει μειώνοντας σε 2-1 στο 50′ με κεφαλιά (μετά από ασίστ του Ρονάλντο) και να ξαναβάζει την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ωστόσο, λίγο μετά την πίεση που άσκησαν για την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν νέο πλήγμα,

με τον Χάρι Μαγκουάιρ να βλέπει δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών (62′ 69′)

και να αποβάλλεται (πρώτη αποβολή στην καριέρα του με τη φανέαλ της Γιουνάιτεντ στο 121ο ματς με τους διαβόλους),

για να αφήσει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο 20λεπτο.

Το γεγονός αυτό έδωσε θάρρος στους γηπεδούχους του Ρανιέρι που κέρδισαν ξανά μέτρα στο γήπεδο και στο φινάλε

εξέθεσαν για μία ακόμα φορά τις αμυντικές αδυναμίες του συνόλου του Σόλσκιερ

( μόλις δύο φορές το μηδέν πίσω στα 25 τελευταία για όλες τις διοργανώσεις),σκοράροντας δύο φορές μέσα στο εξάλεπτο των καθυστερήσεων.

Στο 92ο λεπτό ήταν ο Πέδρο εκείνος που έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του και ουσιαστικά καθάρισε το τρίποντο,

ενώ στο 90+6′ ο Ντένις έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από βολέ του γκολκίπερ Φόστερ και με διαγώνιο σουτ εκτέλεσε τον Ντε Χέα για να γράψει το τελικό 4-1

και να φέρει σε ακόμα πιο δεινή θέση τον Σόλσκιερ.

Και μετά τον αγώνα η γιούχα….

Για πολλοστή φορά φέτος οι οπαδοί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εγκατέλειψαν το γήπεδο πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Όσοι άντεξαν ως το τέλος και είδαν τους κόκκινους διαβόλους να συντρίβονται με 4-1 από την Γουότφορντ αποδοκίμασαν έντονα τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ,

που μετά το τελευταίο σφύριγμα κατευθύνθηκε προς το πέταλο για να χειροκροτήσει τον κόσμο.

Ο Μπρούνο Φερνάντες σε μία συμβολική κίνηση έδειξε να λέει στον κόσμο: «αποδοκιμάστε εμάς, την ομάδα, όχι τον προπονητή»,

ωστόσο το κλίμα είναι πλέον βαρύ κι ασήκωτο για τον Νορβηγό τεχνικό που δύσκολα θα συνεχίσει στο τιμόνι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.