You are currently viewing Γκουαρντιόλα μετά το «διπλό» του Λονδίνου
Γκουαρντιόλα μετά το «διπλό» του Λονδίνου: «Συγχαρητήρια στην Άρσεναλ, ήταν καλύτερη» παρά τη νίκη της ομάδας του με 2-1 σκορ.

Γκουαρντιόλα μετά το «διπλό» του Λονδίνου: «Συγχαρητήρια στην Άρσεναλ, ήταν καλύτερη» στις δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου, παρά τη νίκη της ομάδας του με 2-1 σκορ.

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε μία μεγάλη νίκη την Πρωτοχρονιά επί της Άρσεναλ με 2-1 και ο Γκουαρντιόλα έδωσε συγχαρητήρια στην Άρσεναλ, μετά το «διπλό» του Λονδίνου.

Την ανωτερότητα της Άρσεναλ στο παιχνίδι του Emirates αναγνώρισε ο Πεπ Γκουαρντιόλα στις δηλώσεις του στη συνέντευξη Τύπου,

παρά τη νίκη της ομάδας του με 2-1 σκορ…με τη δική του ομάδα αντιθέτως να βγάζει κόπωση.

«Συγχαρητήρια στην Άρσεναλ, ήταν καλύτερη», είπε με αφοπλιστική ειλικρίνεια ο Πεπ.

«Αντιμετωπίσαμε μία ομάδα που είχε δώσει το τελευταίο παιχνίδι της πριν από 6-7 ημέρες.

Εμείς είχαμε δύο ημέρες να προετοιμαστούμε και δεν είχαμε ομάδα να παρατάξουμε», ανέφερε ακόμη ο έμπειρος τεχνικός.

«Ήταν δύσκολα, δεν είχαμε ενέργεια. Είχαμε πολλές περιπτώσεις με κορωνοϊό αυτή τη σεζόν και τραυματισμούς Ήμασταν πολύ κουρασμένοι.

Η Άρσεναλ ήταν καλύτερη σήμερα αλλά αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο», κατέληξε ο Πεπ.

Όπως τελείωσε το 2021 έτσι μπήκε στο 2022 η Μάντσεστερ Σίτι …

η οποία επικράτησε 2-1 της Άρσεναλ και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα βρίσκεται στο +11 από τη Λίβερπουλ, η οποία όμως έχει δυο ματς λιγότερα.

Στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς για την Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε επεισοδιακά από την έδρα της Άρσεναλ παίρνοντας τη νίκη με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 21 αγωνιστικής του πρωταθλήματος…

Οι Λονδρέζοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Γκουαρδιόλα, έκλεισαν εξαιρετικά τους διαδρόμους μην αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να έχουν κλασικές ευκαιρίες,

ωστόσο ο Ρόδρι ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκη τεράστιας σημασίας πήρε η Μάντσεστερ Σίτι,

η οποία με την 11η σερί της νίκη, διευρύνει τη διαφορά της από τις υπόλοιπες δύο διεκδικήτριες του τίτλου (Τσέλσι και Λίβερπουλ),

περιμένοντας το αυριανό τους παιχνίδι για να μάθει την ακριβή διαφορά της από τον δεύτερο του πρωταθλήματος.