You are currently viewing Η Φιορεντίνα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia
Η Φιορεντίνα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia, με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Αταλάντα με σκορ 2-3.

Η Φιορεντίνα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia, με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στην Αταλάντα, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο.

Με buzzer beater στο 94ο λεπτό από τον Μιλένκοβιτς η Φιορεντίνα επικράτησε με 3-2 της Αταλάντα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia , που την περιμένει η… Γιουβέντους.

Στο 4ο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο Νίκολα Μιλένκοβιτς που είχε περάσει αλλαγή στο 81′ έπιασε ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής

και σημείωσε το γκολ της πρόκρισης για τους “βιόλα”.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League πλήρωσε τα δύο δοκάρια της με τους σκόρερ της, Ζερεμί Μπογκά και Νταβίντε Τζαπακόστα,

με τα οποία θα μπορούσε να είχε “κλειδώσει” τη νίκη.

Τουναντίον, έδωσε περιθώριο στους φιλοξενουμένους, που σκόραραν χάρη σε δύο πέναλτι.

Με πρωταγωνιστή τον Πιάτεκ η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα στο 6ο λεπτό χάρη σε πέναλτι του Πολωνόύ,

ωστόσο ο Ζαπακόστα ισοφάρισε με γκολάρα στο 30′.

Ο Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι είδε τον Παλομίνο να τραυματίζεται και να είναι αμφίβολος για την αναμέτρηση με τους «ερυθρόλευκους».

Η Αταλάντα έκανε την ολική ανατροπή στο 56ο λεπτό με τον Τζερεμί Μπογκά,

αλλά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ αφού ο Πιάτεκ αν και έχασε το πέναλτι σκόραρε στο ριμπάουντ για το 2-2 (71′).

Η Φιορεντίνα αν και έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Μαρτίνεζ κατάφερε να πάρει σπουδαία πρόκριση..

με ανατροπή χάρη σε buzzer beater του Νίκολα Μιλένκοβιτς με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής στις καθυστερήσεις.

Σούπερ πρόκριση για Φιορεντίνα, «έμφραγμα» για Αταλάντα!

Οι «βιόλα» επικράτησαν 3-2 στο Μπέργκαμο σφράγισαν εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Επόμενη αντίπαλος η μεγάλη κυρία Γιουβέντους !