You are currently viewing Φιορεντίνα – Νάπολι 0-2:  Μεγάλο διπλό και άλμα προς τα αστέρια οι «παρτενοπέι
Φιορεντίνα - Νάπολι 0-2: Μεγάλο διπλό  οι «παρτενοπέιστο στο Αρτέμιο Φράνκι και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στο Champions League

Φιορεντίνα – Νάπολι 0-2: Μεγάλο διπλό  οι «παρτενοπέιστο στο Αρτέμιο Φράνκι και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στο Champions League.

Μεγάλη Νίκη της Νάπολι που τη διατηρεί σε πλεονεκτική θέση για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου , η οποία επιβλήθηκε εκτός έδρας 2-0 απέναντι στην Φιορεντίνα.

Με τον Κώστα Μανωλά να αγωνίζεται βασικός οι Ναπολιτάνοι χρειάστηκαν περίπου δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να καθαρίσουν την αναμέτρηση.

Στο 54′ μετά από εξέταση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι και απέβαλε τον Ντραγκόφσκι αφήνοντας την Φιορεντίνα με δέκα παίκτες.

Ο Τερατσιάνο που πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια απέκρουσε αρχικά το πέναλτι του Ινσίνιε, όμως η μπάλα πήγε ξανά πάνω στον επιθετικό των φιλοξενούμενων ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1 στο 57′.

Η Φιορεντίνα παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες προσπάθησε να βγει μπροστά και στο 67′ το πλήρωσε. Η Νάπολι χτύπησε στην αντεπίθεση με τον Ζιελίνσκι να την ολοκληρώνει εξαιρετικά με άπιαστο σουτ.

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκι, Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Πεσέλα, Κάσερες, Μπιράγκι (66′ Ιγκόρ), Μποναβεντούρα (77′ Καγεχόν), Πουλγκάρ, Καστροβίλι (66′ Εσερίκ), Βλάχοβιτς, Ριμπερί (83′ Κουαμέ)

Νάπολι: Μερέ, Ντι Λορέντζο, Μανωλάς, Ραχμάνι, Χισάι, Πένια, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο (77′ Λοσάνο), Ζιελίνσκι (76′ Μέρτενς), Ινσίνιε, Όσιμεν (84′ Πετάνια)