You are currently viewing Euroleague: Σούπερ Παναθηναϊκός δια χειρός Μπέικον! (vid)

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με σκορ 77-58 την Βιλερμπάν στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική της Euroleague. Μεγάλος πράσινος πρωταγωνιστής  ο Ντουέιν Μπέικον. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 4η νίκη του στην διοργάνωση και δεύτερη σερί μετά από αυτή επί της Βίρτους Μπολόνια την περασμένη Τετάρτη…

Euroleague – 10η αγωνιστική. Δύο στα δύο στην «διάβολο-εβδομάδα» της Euroleague, για τον Παναθηναϊκό. Μετά την Βίρτους Μπολόνια, οι «πράσινοι» νίκησαν και την Βιλερμπάν. Η μεγάλη διαφορά, όμως, ήταν πώς κόντρα στους Γάλλους οι «πράσινοι» έπαιξαν κυριαρχικό μπάσκετ. Έτσι έφτασαν στην επικράτηση με 77-58, ενώ προηγήθηκαν και με +26! Ο Μπέικον ήταν πρώτος σκόρερ με 25 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκανε ο Πονίτκα (10π., 5ρ., 7ασ., 2κλ.). Σε… ρηχά νερά η ASVEL με 16.7% (3/18) στο τρίποντο και 17 λάθη.

Στα πρώτα 5′ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (7-6). Σε αυτό το σημείο, οι «πράσινοι» με τον Μπέικον (6π.) έκαναν σερί 6-0. Έτσι προηγήθηκαν στο σκόρ με 13-6 (7′). Ο Γκουντάιτις επανάφερε τη διαφορά στο +7 (15-8). Το 10λεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Μάθιους (15-11). Χαμηλό το σκορ. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έκανε πολύ καλή δουλειά. Ακόμη καλύτερα, όμως, ήταν τα πράγματα στη δεύτερη περίοδο.

Η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο με τον Φαλ (17-16, 12′), αλλά η διαφορά του «τριφυλλιού» πήγε άμεσα στους 7 ξανά (23-16, 13′). Σχεδόν ένα τρίποντο χωρίς σκορ για τη γαλλική ομάδα, με τον Γκουντάιτιτς και τον Παπαγιάννη να βοηθούν επιθετικά για το +11 (29-18) στο 16′. Με το τρίποντο του Γουίλιαμς οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 15 (35-20) στο 18′. Διαφορά που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, με το τρίποντο του Λι (39-24).

Ημιχρονο

Ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τον Μπέικον να σκοράρει δύο διαδοχικά τρίποντο και 10 πόντους στο δεκάλεπτο, το σκορ έγινε 52-26 στο 24′. Νταμπλ σκορ για τους «πράσινους» με την Βιλερμπάν να τα έχει… χαμένα! Η διαφορά κυμαίνονταν μεταξύ 23 και 25 πόντων, αντίστοιχα. Με τον Λι να σημειώνει το 56-31 (27′). Το τρίποντο του Παπαγιάννη ανέβασε το προβάδισμα του «τριφυλλιού» στους 28 πόντους (63-35, 29′) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το καλάθι του αρχηγού.

Δύο λεπτά χωρίς σκορ έμεινε στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός. Με την Βιλερμπάν να μειώνει σε 66-43. Αλλά ο Μπέικον ξανασυνδέθηκε με το καλάθι με τρίποντο (69-43, 32′). Ένα ακόμη από τον Γουόλτερς για το 72-46 (34′). Με τόσο μεγάλη διαφορά, λογικό ήταν να χαθεί λίγο η συγκέντρωση των παικτών του Ράντονιτς. Έμειναν χωρίς σκορ για σχεδόν 3:30! Οι Γάλλοι μείωσαν 72-55, αλλά το τρίποντο του Πονίτκα και το δίποντο του Παπαγιάννη έφεραν ξανά το +20 (77-55, 38′). Με το ματς να λήγει τελικά 77-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1) , Γουόλτερς 5 (1) , Λι 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γουίλιαμς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γ. Καλαϊτζάκης 2 , Μπέικον 25 (6/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές, 5 ριμπαόυντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ

(Πάρκερ): Μάθιους 7 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Νουά , Καχούντι , Τάιους 10 (9 ριμπάουντ), Ρισασέ 4 (3 ριμπάουντ), Ντε Κολό 7 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 9 (7 ριμπάουντ) , Λάιτι 2 , Ομπάσοχαν 5 , Τζάκσον-Καρτράιτ 3 (5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Πονς 11 (1).