You are currently viewing Euroleague: Νίκη θρίλερ δια χειρός Ουίλιαμς! (vid)

Euroleague – 9η αγωνιστική.  Νίκη θρίλερ για τον 7ψυχο Παναθηναϊκό, μέσα στο ΟΑΚΑ, απέναντι στη Βίρτους

Euroleague – 9η αγωνιστική: Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-85 των Ιταλών στο ΟΑΚΑ στην παράταση (76-76 κ.α). Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Αμερικάνος Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα!

Αυτή ήταν 3η νίκη του Παναθηναϊκού μετά από 9 παιχνίδια στην κορυφαία δια-συλλογική διοργάνωση μπάσκετ της Ευρώπης. Η ομάδα του Ράντονιτς για μία ακόμη φορά ξεκίνησε άσχημα τον αγώνα. Μάλιστα, βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (12-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, οι Ουίλιαμς και Μπέικον πήραν την ομάδα στις πλάτες τους. Η διαφορά μειώθηκε στους 3 πόντους (38-41). Από την άλλη, για την Βίρτους, ο Λούντμπεργκ ήταν αυτός που την κράτησε όρθια με 9 σερί πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νέιτ Ουόλτερς πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση. Μαζί με τον Ουίλιαμς οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε σερί 17-2 και στην ανατροπή του σκορ. Ο Τέντοσιτς με δύο τρίποντα κράτησε ζωντανή την ομάδα της Ιταλίας ενώ ο Ουίλιαμς με φοβερό τρίποντο από τα 9 μέτρα έγραψε το 67-62 στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του, το παιχνίδι έγινε πραγματικό θρίλερ. Συγκεκριμένα, στο 1:22΄ για τη λήξη, ο Τεόντοσιτς με τρίποντη «βόμβα» έδωσε το προβάδισμα στην Βίρτους (74-76). Επίσης, ο Λι στα 10΄΄ για τη λήξη πέτυχε την ισοφάριση και έστειλε τον αγώνα στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ουίλιαμς συνέχισε την ραψωδία του και ο Μπέικον με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 88-85.

Εκτός του Ουίλιαμς μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Νέιτ Ουόλτερς (18π.), Πάρις Λι (15π.), Ντουέιν Μπέικον (14π.) και Αρτούρας Γκουντάιτις (10π.). Από τη Βίρτους πάλεψαν για το «διπλό» οι Μουχαμαντού Τζαϊτέ (20π., 10ρ.) και Σεμι Οτζελέγιε (19π.) ενώ μοιραίος ήταν Ιφε Λούντμπεργκ, ο οποίος έκανε επιθετικό φάουλ 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76κ.α., 88-85 παρ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Ουόλτερς 18 (4), Λι 15 (3), Παπαγιάννης 2 , Ουίλιαμς 26 (5) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (1), Πονίτκα 2, Γκουντάιτις 10.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ

(Σέρτζιο Σκαριόλο): Κορντινιέ , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20, Λούντμπεργκ 14 (3), Χάκετ 11 (3), Μίκι 5, Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3) , Τεόντοσιτς 12 (3).