You are currently viewing Euroleague: Σκόνταψε… στο Βερολίνο ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με σκορ 90-75 από την Άλμπα Βερολίνου στην Γερμανία για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες του αφού είχε προηγηθεί αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων. Στο 15-8 και στην 4η θέση της βαθμολογίας οι “ερυθρόλευκοι”. Την επόμενη εβδομάδα πρόκειται να φιλοξενήσουν στο ΣΕΦ τον “αιώνιο” αντίπαλο Παναθηναϊκό.

Euroleague: Ο Ολυμπιακός νίκησε την περασμένη Παρασκευή στο Μόναχο την Μπάγερν με σκορ 98-88. Στην δεύτερη σερί όμως επίσκεψή του στην Γερμανία δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε με σκορ 90-75 από την Άλμπα Βερολίνου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε την πρώτη της ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες . Πλέον έχει ρεκόρ 15 νίκες και 8 ήττες. Ο Ολυμπιακός παραμένει στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ωστόσο έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί ακόμη περισσότερο στην προνομιούχο τετράδα που θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 17-16 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια όμως απογοήτευσε και βρέθηκε σε ρόλο κυνηγού. Η Άλμπα πέτυχε σερί 21-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα +7 πόντων (37-30) με τον Μαόντο Λο να την οδηγεί στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε σχετική ισορροπία στο σκορ (20-21 υπέρ του Ολυμπιακού) με τους Γερμανούς να διατηρούν σταθερά ένα προβάδισμα έξι-δέκα πόντων. Στο τέταρτο κα τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μείωσε στους τέσσερις πόντους δύο φορές (68-64 και 70-66). Όμως οι Λο, Ντα Σίλβα, Λαμέρς και Σμιθ απάντησαν με μεγάλα καλάθια και οδήγησαν την ομάδα τους στο τελικό 90-75.

Η Άλμπα Βερολίνου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9 νίκες και 12 ήττες και έχει μαθηματικές ελπίδες για μια θέση στην προνομιούχο οκτάδα. Ο Μαόντο Λο με 27 πόντους και στατιστικά για Όσκαρ (5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα και ο μεγάλος ηγέτης της Άλμπα. Μάλιστα ο Γερμανός γκαρντ πέτυχε τους 27 πόντους σε μόλις 28 λεπτά συμμετοχής!

Για τον Ολυμπιακό ο Βεζένκοφ ήταν για μια ακόμη φορά ο κορυφαίος με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ . Επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χασάν Μάρτιν με 17 πόντους. Αντίθετα απογοήτευσαν οι Ντόρσεϊ (11π. 0/3 τρίποντα), Παπανικολάου και ΜακΚίσικ . Τέλος, ο Κώστας Σλούκας είχε 10 ασίστ αλλά μόλις 6 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-30, 57-51, 90-75

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

(Ίσραελ Γκονθάλεθ): Λο 27 (5), Ντα Σίλβα 10 (1), Σμιθ 15 (3), Ντελόβ 5 (1), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Κουμάτζε 4, Τίμαν 6, Σίκμα 5 (1), Μπλατ 5, Λαμέρς 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3 (1), Ντόρσεϊ 11, Λαρεντζάκης, Φαλ 8, Σλούκας 6, Μάρτιν 17, Βεζένκοφ 19 (2), Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 2, Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 4.