You are currently viewing Euroleague: Νίκη τετράδας ο Ολυμπιακός! +(vid)

Euroleague:  Ο Ολυμπιακός άλωσε στο Μόναχο με σκορ 98-88 την Μπάγερν και έβαλε πλώρη για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 25 πόντους (4/4 τρίποντα) σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Επίσης σε μεγάλο βράδυ είχε και τους Βεζένκοφ, Σλούκα και Μάρτιν…

Euroleague: Οι “ερυθρόλευκοι” βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 15 νίκες και 7 ήττες και δείχνουν ικανοί να πάρουν μια θέση στην πρώτη τετράδα. Αυτή η θέση είναι που δίνει και το αβαντάζ της έδρας στα πλέι οφ. Στην 6η θέση η Μπάγερν με ρεκόρ 12 νίκες και 10 ήττες.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Στην  δε άμυνα, ήταν εξαιρετικά ευάλωτος.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 29-28 στο πρώτο δεκάλεπτο και 53-50 στο ημίχρονο. Οι Λούτσιτς και Ρούμπιτ έκαναν εξαιρετική δουλειά για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία. Έτσι, με επι μέρους σκορ 23-16 προηγήθηκε με +4 πόντους (69-73) στο 30΄.

Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι Πειραιώτες επέβαλλαν τον ρυθμό τους,/ Είχαν τον Κώστα Σλούκα να οργανώνει άψογα το παιχνίδι και τους ΜακΚίσικ, Ρούμπιτ να σημειώνουν αποφασιστικά καλάθια. Ο Σλούκας έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα. Με σουτ δύο πόντων από μέση απόσταση έγραψε το 91-83 δύο λεπτά πριν το φινάλε. Αυτό το καλάθι, ουσιαστικά, χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό (25-19 το σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο).

Την επόμενη αγωνιστική, στις 10 Μαρτίου ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει και πάλι στην Γερμανία για το παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 53-50, 69-73, 88-98

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

(Τρινκιέρι): Τόμας 8 (0/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 6 (2), Χάντερ 12 (4/7 δίποντα, 4/4 βολές), Γιάραμαζ 9 (2), Λούτσιτς 15 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τζορτζ, Ομπστ, Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 18 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίσκο 4, Χίλιαρντ 12 (2), Ραντόσεβιτς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/4 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 25 (4/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Λαρεντζάκης 9 (3/3 τρίποντα), Φαλ 10 (3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (5/5 δίποντα, 10 ασίστ, 2 λάθη), Μάρτιν 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές), Βεζένκοβ 17 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολαόυ 3 (1/6 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).