You are currently viewing Euroleague: Πρώτη νίκη για τον Παναθηναϊκό! (vid)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 78-71 της Μπάγερν στο ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική της Euroleague και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην διοργάνωση. Ο Γάλλος σέντερ φορ Ματίας Λεσόρ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής…

Οι φωνές του Εργκίν Αταμάν μετά το παιχνίδι με το Μαρούσι (82-71 ο Παναθηναϊκός) στην πρεμιέρα της Basket League έπιασαν τόπο. Αυτό φάνηκε από την εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν εμφανώς μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Έτσι κατάφεραν και σημείωσαν την παρθενική τους νίκη στην Euroleague με σκορ 78-71 επί της Μπάγερν Μονάχου.

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Μάλιστα με την αμφάνιση αυτή, άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια. Η απουσία του Κώστα Σλούκα ήταν εξόχως σημαντική. Το φετινό ρόστερ όμως, έχει λύσεις.

Ο Λούκα Βιλντόζα καθοδήγησε εξαιρετικά το παιχνίδι. Έκανε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Με αυτή την απόδοση, κάλυψε επάξια την απουσία του Σλούκα.

Η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε με +16 πόντους διαφορά (30-14) στο 15′. Κάποια λάθη όμως, σε άμυνα και επίθεση, επέτρεψαν στην Μπάγερν να μειώσει την διαφορά. Έτσι, οι γερμανοί πλησίασαν στους 7 πόντους (37-30) στο 20΄.

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (17-18 το επί μέρους σκορ). Το 54-48 στο 30΄ήταν δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Μαντζούκας και Γκραντ σημείωσαν μεγάλα καλάθια. Με αυτά, έδωσαν αέρα 11 πόντων στον Παναθηναϊκό τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο δε Ματίας Λεσόρ ανέβασε την διαφορά στο +13 (72-59) και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

Ο Γάλλος σέντερ με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού ενώ το ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαντζούκας (3/3 τρίποντα), Γκραντ και Ερνανγκόμεθ.

Για την Μπάγερν του Πάμπλο Λάσο ξεχώρισε ο Μπολμάρο με 19 πόντους και στον αντίποδα απογοήτευσε ο Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Αταμάν): Βιλντόσα 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2 , Παπαπέτρου 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 14 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3).

ΜΠΑΓΕΡΝ

(Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 , Φρανσίσκο 8 (2) , Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Γκιφάι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπόνγκα 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μπολμάρο 19 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ομπστ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Ιμπάκα 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ) , Μπούκερ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι.