You are currently viewing Euroleague: Νίκη – θρίλερ ο Ολυμπιακός! (vid)

Στο ΟΑΚΑ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με σκορ 59-52 από τον Παναθηναϊκό. Παρόλα αυτά ισοφάρισε σε 74-74 και πήγε στην παράταση. Εκεί, πέτυχε σερί 14-4 και πήρε τη νίκη με σκορ 88-78 στην πρεμιέρα της Euroleague

Ήταν ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη 88-78 στην παράταση (74-74 κ.α.) από το ΟΑΚΑ και τον “αιώνιο” αντίπαλό του τον Παναθηναϊκό και ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην Euroleague.

Ο Γουίλιαμ Γκος στην παράταση με 5 σερί πόντους σφράγισε τη νίκη του Ολυμπιακού ενώ μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Γουόκαπ (17πόντους και 5 ασίστ), Πίτερς (17πόντους και 10 ριμπάουντ) και Μιλουτίνοφ (15 πόντους και 7 ριμπάουντ).

Για τον Παναθηναϊκό κορυφαίοι ήταν οι:

• Σλούκας (20 πόντους),
  • Γκριγκόνις (17πόντους)
  • Ερνανγκόμεθ (13 πόντους και 10 ριμπάουντ).

Η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε με +7 πόντους στο 30 (59-52) όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 11-0 και προσπέρασε με 63-59.

Γκριγκόνις και Σλούκας έδωσαν λύσεις στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό . Ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Ισοφάρισε (74-74) με τον Πίτερς. Στο φινάλε ο Γουόκαπ δεν μπόρεσε να σκοράρει και στη συνέχεια αστόχησε και ο Σλούκας υπό κακές προϋποθέσεις.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός κράτησε χωρίς καλάθι τον Παναθηναϊκό για τέσσερα ολόκληρα λεπτά. Έτρεξε από μεριάς του ένα σερί 12-0 με πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ και Γκος. Κάπως έτσι ,πέτυχε την 18η νίκη του στα τελευταία 19 παιχνίδια με τον “αιώνιο” αντίπαλο σε όλες τις διοργανώσεις!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 43-36, 59-52, 74-74 (κ.α), 78-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 7 (1), Σλούκας 20 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη), Γκραντ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 10 (10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Ερνανγκόμεθ 13 (2/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μαντζούκας 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (5/10 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3), Κάναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης (2 λάθη), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μιλουτίνοβ 15 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2.