You are currently viewing Euroleague: Πρώτη εκτός έδρας νίκη ο ΠΑΟ!

Euroleague: 26η αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωση με σκορ 76-63 επί της Βιλερμπάν στο “Αστρομπόλ”, Παρόλα αυτά, παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6 νίκες – 17 ήττες…

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωσης. Η νίκη ήταν επί της Βιλερμπάν στο “Αστρομπόλ” με σκορ 76-63. Οι οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού ήταν οι:

• Παπαγιάννης (18π.),
  • Γουάιτ (19π.)
  • Νέντοβιτς (18π.), ,

Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας της διοργάνωσης αφού έχει ρεκόρ 6 νίκες – 17 ήττες…

Οι “πράσινοι” αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους Μποχωρίδη και Παπαπέτρου, έπαιξαν καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και έφθασαν δίκαια στην πρώτη τους εκτός έδρας νίκη μετά από 11 σερί ήττες.

Ο Οκάρο Γουάιτ ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού. Κατάφερε 19 πόντους (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), 4 ριμπάουντ, 2 κοψίματα. Επίσης πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παπαγιάννης με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς σημείωσε 18 πόντους αλλά στο τέλος τραυματίστηκε. Ο Στέφαν Γιόβιτς σημείωσε 6 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Για την Βιλερμπάν (9 νίκες – 16 ήττες) ξεχώρισε ο Οσετκόβσκι με 18 πόντους (4/4 τρίποντα) ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε λίγο και δεν μπόρεσε να βοηθήσει.

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν 23-15 στην πρώτη περίοδο και 46-32 στο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν πλησίασε στους 6 πόντους (53-59 στο 30΄) δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε επί μέρους σκορ 17-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφθασε άνετα στο τελικό 76-63. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ

(Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ

(Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ).